Trenerka psów Aleksandra Kempista, o trudach wychowania psa

W naszym studio pojawiła się też Aleksandra Kempista, trenerka psów, z wyjątkowym gościem, swoim towarzyszem Rimem, który jest psem rasy saluki. Z Anią Drzazgą porozmawiały przede wszystkim o socjalizacji psów, ich zachowaniach i specyfice.

Czy w przypadku psów odzwierciedlenie znajduje znane powiedzenie ‘czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał’? Okazuje się, że po części tak.

Są pewne rzeczy, których później nie przeskoczymy. Mamy taki momenty rozwojowe u psiaków, które jeśli przeoczymy, to później będzie nam ciężko wrócić i nadrobić pewne rzeczy, ale część i tak jesteśmy w stanie odrobić. Możemy na spokojnie z psem wypracować pewne rzeczy, nawet dorosłym, starszy, ale wiadomo, że łatwiej jest ze szczeniakiem

mówi Aleksandra Kempista.

 

Warto podkreślić, że socjalizacja jest czymś, co warto zrobić od początku. To pojęcie, które rozumiane jest jako poznawanie, oswajanie się, nabieranie kompetencji społecznych. To oznacza, że możemy socjalizować psa zarówno z innym psem, jak i z ludźmi.

Habituacja z kolei, jest oswajaniem się z miejscem, przedmiotami i otoczeniem.

Warto te procesy wdrażać od początku, pamietając jednak, żeby nie przytłoczyć psa i nie wymagać za dużo na samym starcie.

Nasz gość wspomina, że podczas socjalizacji psa warto położyć nacisk na to, co będzie nas w życiu otaczać na co dzień – czyli jeśli na przykład dużo podróżujemy czy jeździmy autem, to powinien być to dla nas sygnał, że właśnie tego musimy psa nauczyć i do tego go przyzwyczaić, żeby potrafił funkcjonować w sposób właściwy.

Okazuje się, że najczęstszymi błędami i zaniedbaniami popełnianymi gdy szczeniak pojawia się w domu, jest między innymi brak umiejętności odczytywania psiej komunikacji. Aleksandra podkreśla, że jest to podstawa do zbudowania dobrej relacji ze zwierzakiem. Na swoich szkoleniach często poleca książki, między innymi o sygnałach uspokajających, dzięki którym będzie nam łatwiej zrozumieć naszego pupila.

  • Psy do nas mówią i to mówią bardzo dużo, a my biorąc psiaka jeśli jesteśmy nieodpowiednio przygotowani to właściwie możemy to przeoczyć, a później pojawiają się dosyć duże problemy  wspomina nasz gość

Warto też przepuszczać przez filtr informacje, które znajdujemy np. w internecie na temat socjalizacji – wiele z nich to mity, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

To wyjątkowy i ważny wywiad nie tylko dla tych, którzy już mają swojego pupila, ale też dla tych osób, które dopiero rozważają adopcje czy zakup psa.