Pierwszy Solaris Urbino atrakcją linii turystycznych w najbliższy weekend

MPK Poznań zaprasza na kolejny weekend z liniami turystycznymi. Tym razem atrakcją będzie pierwsze Urbino 12, które zostało wyprodukowane w 199 roku. Pojawi się na liniach numer 100 i 102.

 

Przejazdy historycznym taborem na liniach turystycznych od lat cieszą się zainteresowaniem poznaniaków i przyjezdnych zwiedzających miasto. Na najbliższy weekend przygotowano wyjątkową atrakcję: odbędą się przejazdy Urbino 12 z 1999 roku, pierwszym sprzedanym przez firmę Solaris Bus & Coach autobusem z rodziny Urbino. Pojazd pod wieloma względami był awangardowy: rozwiązania, które zostały w nim zaproponowane, takie jak np. funkcja przyklęku czy ABS, były w tamtych czasach nowością w Polsce.

Autobus, który pojawi się na liniach turystycznych, był eksploatowany przez przewoźników z Bydgoszczy, a później Wrocławia. I to właśnie we Wrocławiu Urbino 12 zakończyłoby swoją służbę, gdyby nie zostało odkupione, stając się ponownie własnością firmy Solaris. Na przełomie 2015 i 2016 roku autobus został odrestaurowany do stanu, który prezentował w momencie opuszczania fabryki w 1999 roku.

– Nasza firma skupia się na promocji transportu bezemisyjnego, opartego o nowoczesne rozwiązania bazujące na napędach elektrycznych i wodorowych. Jednocześnie jednak Solaris nie zapomina o swoich korzeniach. Dbamy o nasze pojazdy, pielęgnując pracę rozpoczętą 25 lat temu przez założycieli firmy. Cieszymy się, że nasz pierwszy autobus Urbino, który wyjechał z fabryki w Bolechowie w 1999 roku, ponownie będzie mógł zaoferować swoje usługi pasażerom – mówi Petros Spinaris, członek Zarządu Solaris Bus & Coach.

Dziś pierwsze Urbino 12 prezentuje się wspaniale. W ubiegłym roku można było je podziwiać podczas parady z okazji 140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu, a teraz będzie można wybrać się nim na przejażdżkę. Serdecznie zapraszamy!