XV Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku już wkrótce. Będzie można spróbować… pyry z gzikiem na oleju konopnym

Już w połowie sierpnia odbędzie się XV Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. W tym roku wydarzenie powróci do pełnej formuły. W programie znalazły się zarówno jego stałe i dobrze znane punkty jak i nowości, a wśród nich m.in. Festiwal Polskich Alkoholi Rzemieślniczych.

 

To już 15. edycja wydarzenia, które wpisało się w kalendarz kulinarnych imprez w Polsce. W tym roku odbędzie się w dniach 12-15 sierpnia. Po roku przerwy powraca w pełnej formule – ze sceną, na której będą odbywać się koncerty i pokazy kulinarne.

Głównym punktem Festiwalu jest tradycyjny Jarmark Dobrego Smaku, na którym będzie można znaleźć regionalne produkty z różnych regionów Polski, w tym m.in. sery, miody, przetwory, wędliny, sękacze, piwa rzemieślnicze, pieczywo czy wina. Nie zabraknie także międzynarodowych wystawców – uczestnicy będą mogli skosztować bułgarskiego giuwecza, włoskiego panini, wietnamskich pierożków, węgierskich langoszy czy też tureckiej baklawy. Coś dla siebie znajdą również amatorzy kuchni greckiej czy azerskiej.

W programie Festiwalu znalazł się szereg warsztatów i degustacji. Pomyślano też o rodzinach, dla których przygotowano m.in. zajęcia rodzinne „Kuchnia spotkanie pokoleń”. Nie zabraknie tradycyjnych konkursów dla zawodowców i amatorów.

Ciekawostką jest turniej Polska Nalewka Roku, który skierowany jest do amatorów. Może w nim wziąć udział każdy, kto hobbystycznie wytwarza nalewki. Zgłoszenia będą przyjmowane do 14 sierpnia.

Tradycyjnie rywalizację będą prowadzić również poznańskie restauracje. Po czerninie, golonkach, tatarach, chłodnikach czy kaczce przyszedł czas na śledzia. To właśnie ta ryba będzie motywem przewodnim tegorocznych zmagań restauratorów.

Tegoroczną nowością jest Festiwal Polskich Alkoholi Rzemieślniczych. Jak podkreślają organizatorzy, chcą uświadomić Polakom, że alkohol rzemieślniczy to nie tylko piwo czy wino. W specjalnie wydzielonej strefie prezentowane będą trunki od małych, niezależnych producentów. Będzie tam można spróbować m.in. ginu, whisky, okowitu, wódek, piwa czy wina.

Chcemy pokazać, co w Polsce robi się ciekawego, jeśli chodzi o alkohole rzemieślnicze od małych producentów. Podczas festiwalu będzie można spróbować wielu ciekawych wytworów, jak np. destylaty z piwa, banana czy… serwatki mleka koziego, a także zbożowych i owocowych wódek oraz ginów – wylicza Marcin Czarnecki – organizator Festiwalu Polskich Alkoholi Rzemieślniczych.

W czasie Festiwalu będzie można spróbować również pyry z gzikiem i… konopią. Inspiracją dla wykorzystania oleju konopnego do tradycyjnego poznańskiego dania był Robert Makłowicz, gdy odwiedził Wielkopolskę, w tym oddalone o kilkanaście kilometrów od Poznania pole konopii. Rośliny nie posiadają psychoaktywnego THC i służą jedynie do pozyskiwania olejku CBD.

W ramach akcji w 10 poznańskich restauracjach będzie można spróbować pyry z gzikiem na oleju konopnym, z prażonymi nasionami konopnymi ze świeżo zerwanym liściem. W niektórych lokalach powstaną także inne wariacje  na temat kuchni konopnej.