Trzylatka z Poznania wśród dzieci biorących udział w badaniach nad skutecznością szczepionek przeciw Covid-19

Polska jest jednym z czterech państw, które biorą udział w kolejnej fazie badań Pfizer i BioNTech dotyczących podawania szczepionki przeciw Covid-19 dzieciom w wieku od 6 miesiąca do 11 roku życia. Wiadomo, że jednym z dzieci, których rodzice zdecydowali się na podanie preparatu jest trzylatka z Poznania.

 

Obecnie preparat firm Pfizer i BioNTech podawany jest w dwóch dawkach osobom od 12. roku życia. Trwają badania nad skutecznością szczepionki u młodszych dzieci – od 6. miesiąca do 11. roku życia. W trakcie realizacji jest kolejna faza badań prowadzona w czterech państwach – w Polsce, Hiszpanii, Finlandii i Stanach Zjednoczonych.

Na razie nie wiadomo, ile dzieci z Polski otrzymało szczepionkę ani w jakim było wieku. Jak przekazała jednak Gazeta Wyborcza, wiadomo, że jednym z nich jest trzylatka z Poznania.

W rozmowie z dziennikarzami rodzice dziewczynki przekazali, że zdecydowali się na udział w badaniu, by chronić dziecko, mając na uwadze m.in. fakt, że od września rozpocznie swoją przygodę z przedszkolem. Jak wyjaśnił ojciec trzylatki, był to jeden z czynników, który przeważył przy podejmowaniu decyzji. Wskazał, że obecnie córka ma kontakt z różnymi osobami w ograniczonym gronie, ale kontakty są utrzymane pod kontrolą – z osobami znanymi rodzinie, których stan zdrowia jest możliwy do określenia. Gdy dziecko pójdzie do przedszkola, będzie miało kontakt z większą grupą, na dodatek dzieci, które na razie nie mogą być szczepione.

„Długo zastanawialiśmy się, czy wziąć udział w badaniach, bo to rzecz relatywnie nowa i trudno na sto procent przewidzieć, co może się wydarzyć. Jednak te badania są kontynuacją i jakąś wiedzę w temacie już mamy. To nie jest badanie pierwszej fazy, a ponadto są już znane możliwe skutki uboczne szczepienia u dorosłych i mając to na uwadze, łatwiej nam było podjąć decyzję” – powiedziała mama dziewczynki w rozmowie z Gazetą Wyborczą

Jak informują rodzice, trzylatka dobrze zareagowała na szczepionkę i nie wystąpiły u niech żadne objawy czy skutki niepożądane.

Pierwsze wyniki badań wskazują, że układy immunologiczne dzieci dobrze reagują na preparat – dlatego możliwe było przejście do drugiej fazy badań, która obecnie trwa. Wiadomo, że w Europie preparat podano 4,5 tys. dzieci.