Policja rozbiła grupę przestępczą podrabiającą chemię gospodarczą

Aż jedenaście osób usłyszało zarzuty w sprawie produkcji podrabianych artykułów do prania. Wytwórnia znajdowała się niedaleko Poznania, a produkty trafiały głównie na rynki zagraniczne.

 

Sprawa ma swój początek wiosną 2020 roku, kiedy to poznańscy policjanci uzyskali informacje dotyczące wytwórni nielegalnych, podrobionych artykułów chemicznych. Fabryka miała znajdować się niedaleko Poznania.

Funkcjonariusze rozpoczęli zbieranie materiału dowodowego w sprawie, dzięki czemu potwierdzili posiadane informacje dotyczące procederu, a także ustalili osoby w niego zaangażowane, w tym podział ról między podejrzanych. Określili także sposób działania grupy.

Jak się okazało, początek procesu produkcyjnego miał miejsce na terenie legalnie działającej fabryki chemii gospodarczej, gdzie produkowano żele i proszki do prania oraz odplamiacze. Stamtąd pojemniki z zawartością przewożono na teren prywatnej posesji oddalonej od wytwórni o kilkadziesiąt kilometrów, gdzie oklejano je podrobionymi etykietami znanej światowej marki.

Następnie towar w hurtowych ilościach był przewożony na rynki zagraniczne, m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Niemiec, a także na mniejszą skalę na rynek polski.

Straty na szkodę właścicieli marek, których produkty podrabiano szacowane są na łączną kwotę 12 mln złotych.

W sprawie zatrzymano łącznie 11 osób zaangażowanych w nielegalny proceder. Akcja była przeprowadzona przez funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Poznaniu i Zarząd CBŚP w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a część z nich także kierowania taką grupą. Każdy podejrzany odpowie także za naruszenie przepisów prawa własności przemysłowej.

Decyzją sądu pięciu z zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Podejrzanym za udział w grupie przestępczej grozi do 5 lat, a osobom kierującym tą grupą nawet 10 lat pozbawienia wolności.