Tajemnice kościoła św. Kazimierza i Wzgórza Reformatów

Kościół św. Kazimierza i jego tajemnice będą bohaterami drugiej w tym roku edycji cyklu Zabytek Otwarty na Trakcie Królewsko-Cesarskim. To okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko o samym obiekcie, ale także jego okolicy.

Cykl Zabytek Otwarty pozwala na odkrywanie miejsc w Poznaniu „na nowo”, a jednocześnie w sposób, który zwykle bywa niedostępny dla zwiedzających. Tym razem głównym bohaterem będzie Wzgórze Reformatów i kościół św. Kazimierza. Skąd nazwa wzgórza?

Przez kilka wieków najwyższym wzniesieniem wokół Ostrowa Tumskiego i Śródki była tzw. Góra Kawalerska, nazywana tak z uwagi na bliskość Zakonu Maltańskiego. Pod koniec XVII wieku wzniesiono tam kościół oraz klasztor reformatów i to właśnie jest powodem, dla którego do dziś miejsce to jest zwane Wzgórzem Reformatów. W kolejnych latach w okolicy powstał także cmentarz, fort Twierdzy Poznań, szkoła oraz zakład dla głuchoniemych dzieci.

To tylko zaledwie zalążek tego, czego będzie można się dowiedzieć podczas sobotniego (4 września) spotkania. Zaplanowano je w godzinach 12:00-17:00 w kościele św. Kazimierza przy ul. Bydgoskiej 4B. Jak podkreślają organizatorzy to jedna z najciekawszych przestrzeni historycznych w mieście.

Uczestnicy spotkania będą mogli poznać nie tylko historię, ale także zakamarki i zwykle niedostępne dla zwiedzających miejsca świątyni. Zajrzą m.in. za główny ołtarz, a więc do miejsca, w którym mieszkali ostatni poznańscy reformaci.

W ramach wydarzenia odbędą się także prelekcje, prezentacje oraz spacery. Wszystko będzie odbywać się w przestrzeni dostępnej, jednak uczestnicy spacerów muszą mieć na uwadze, że część przechadzki będzie odbywać się po nierównym terenie – po bruku, trawie i zaroślach. Osoby z niepełnosprawnością ruchu powinny zachować szczególną ostrożność podczas spaceru.

Wydarzenie jest organizowane przy współpracy z Parafią Polskokatolicką Św. Kazimierza.