Regional Covid Hub, czyli najnowsze technologie w walce z Sars-CoV-2

Projekt REGIONAL COVID-HUB, realizowany przy użyciu najnowszych technologii, jest stworzony, aby walczyć z SARS-CoV-2. Ma on pomóc wdrążać w Wielkopolsce ulepszone procedury ochrony przed pandemią w przyszłości. Beneficjentem jest Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

 

W związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 w kraju, rosnąca liczbą zakażonych oraz ryzykiem dalszego wzrostu zachorowań, Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansował specjalny projekt REGIONAL COVID-HUB, w ramach którego powstała platforma, dostarczająca nie tylko szczegółowe dane na temat aktualnej sytuacji epidemicznej, ale również mająca wspierać edukację społeczeństwa w zakresie wirusa i związanych z nim działań profilaktycznych.

Projekt został przedstawiony w środę, 3 listopada, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu podczas konferencji z udziałem: Pauliny Stochniałek – członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, prof. dr hab. Marka Figlerowicza – dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, dr Pawła Zmora z Zakładu Chemii i Biologii Strukturalnej Kwasów Nukleinowych ICHB PAN, dr hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego – zastępcy Pełnomocnika Dyrektora ICHB PAN ds. PCSS, mgr inż. Tomasza Piontka – kierownika Pionu Zastosowań PCSS oraz Czesława Kruczka – zastępcy Dyrektora Departamentu.

Jak stwierdza inż. Krzysztof Kurowski, połączenie kompetencji bioorganicznych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych umożliwiło stworzenie platformy COVID-HUB, która składa się z usług elektronicznych, które są publicznie dostępne. Projekt ma za zadanie zbierać szczegółowe dane na temat zachorowań na terenie Wielkopolski, by później móc je wykorzystać w kontekście regionalnym, a nawet europejskim.

W zintegrowanej platformie e-usług (tutaj) znaleźć można materiały audiowizualne, w których wypowiadają się eksperci ds. COVID-19, materiały graficzne oraz uporządkowane scenariusze edukacyjne, które zostały odpowiednio dostosowane, by mogli z nich korzystać wykładowcy, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale również zainteresowani dorośli.

Na stronie zostały już wdrążone usługi takie jak: wizualizacja stanu i dynamiki rozwoju pandemii w Wielkopolsce, czyli uporządkowane dane, statystyki z podziałem na powiaty, a nawet gminy oraz wskaźniki, które umożliwiają analizę rozwoju pandemii. Kolejną usługą jest interakcyjna mapa rozwoju COVID-19, pokazująca jakie warianty wirusa występują i dominują na terenie Wielkopolski. Platforma umożliwia też zdalną komunikację wideochat, która pozwala na komunikowanie różnych instytucji w ramach projektu. Natomiast baza biometadanych przedstawia obrazową analizę sytuacji w kraju.

Dr Paweł Zmora przedstawił ofertę trzech scenariuszy lekcyjnych dostępnych na platformie, które docelowo skierowane są do uczniów i wykładowców. Będzie w nich mowa o tym, czym jest wariant i szczep oraz dlaczego sekwencjonowanie patogenu jest tak ważne. Pojawią się również informacje na temat odporności, profilaktyki i szczepień.

„Powinniśmy skupić się na edukacji oraz przekazywaniu wiedzy, tak aby każdy mógł zrozumieć na czym polega obecna sytuacja i z czym walczymy” – mówi dr Paweł Zmora.

Ważną rolę w edukacji odegrają nie tylko przygotowane odpowiednio informacje, ale również narzędzia interaktywne, które umożliwią między innymi zaprojektowanie wirtualnego wariantu wirusa, by pomoże zobrazować na czym polega zmienność genetyczna i mutacja. Każdy scenariusz lekcyjny kończy się quizem podsumowującym zdobytą wiedzę.

Jak podkreśla mgr inż. Tomasz Piontek, nadrzędnym celem platformy jest otwarty dostęp dla wszystkich. Usługi na platformie są nakierowane przede wszystkim na społeczeństwo, by informować, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa danych.

Na projekt przeznaczono blisko 3 mln złotych, z czego prawie 2,4 mln złotych stanowi dofinansowanie z WRPO 2014+. Natomiast łączna kwota dofinansowania z WRPO 2014+ dla projektów z Działania 2.1 Rozwój elektronicznych usług publicznych to blisko 276 mln złotych.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.