Wydział Socjologii UAM i MOPR łączą siły

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu podpisał porozumienie z Wydziałem Socjologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. – Ważne, aby ta współpraca nie była wyłącznie na papierze, ale rzeczywista – zaznacza dr Łukasz Rogowski, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Socjologii.

Nie ulega wątpliwości, że to partnerstwo niesie ze sobą dwustronne korzyści.  Uczelni zależy, aby jej absolwenci bez problemów odnaleźli się na rynku pracy. Natomiast MOPR stale poszukuje wysoko kwalifikowanej kadry, która jest w stanie sprostać kolejnym zadaniom, pojawiającym się w obszarze pomocy społecznej. 

– Dzięki różnym doświadczeniom i kompetencjom możemy się wzajemnie inspirować, tworzyć praktyczne rozwiązania, wymieniać się wiedzą z pożytkiem dla naszych klientów, uczelni oraz młodych ludzi, którzy studiują na kierunku praca socjalna – mówi Anna Krakowska, dyrektor MOPR w Poznaniu. 

Porozumienie obejmuje wzajemne promowanie kształcenia i działań podejmowanych przez Wydział Socjologii oraz inicjatyw MOPR, opiniowanie programu kształcenia na kierunku praca socjalna. – Szczególnie wymogów i perspektyw rozwoju rynku pracy, aby nasze absolwentki i nasi absolwenci byli jak najlepiej przygotowani do przyszłej pracy zawodowej – wyjaśnia dr Łukasz Rogowski. 

Pracownik socjalny to zawód trudny, wymagający wszechstronnego przygotowania, pełen wyzwań. – Studenci, którzy zdecydują się odbyć u nas praktykę czy staż, z pewnością lepiej sprostają oczekiwaniom pracodawcy. Nasi pracownicy chętnie też podzielą się swoim doświadczeniem podczas zajęć dydaktycznych – twierdzi Marek Lasota, kierownik Działu Metodycznego MOPR. I dodaje: – Mamy również zdefiniowane pewne obszary zagadnień, które wymagają analizy. Może także w tym przypadku istnieje pole do współpracy. 

Dr Łukasz Rogowski tłumaczy, że takie tematy można przekazać wykładowcom na seminaria lub zajęcia projektowe. – Jeśli studentka czy student wyrażą nimi zainteresowanie, to w ramach projektu Science Shop może powstać praca licencjacka czy magisterska, poświęcona takiemu zagadnieniu – mówi dr Łukasz Rogowski. 

Ponadto przedstawiciele MOPR będą mogli brać udział w wydarzeniach, sympozjach czy konferencjach organizowanych przez uczelnię, spotkaniach Rady Pracodawców Wydziału Socjologii UAM kierunku praca socjalna. 

– Ważne, aby ta współpraca nie była wyłącznie na papierze, ale rzeczywista – zaznacza dr Łukasz Rogowski, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Socjologii. 

– Nasi pracownicy chętnie też podzielą się swoim doświadczeniem podczas zajęć dydaktycznych – twierdzi Marek Lasota, kierownik Działu Metodycznego MOPR.