W niedzielę Betlejemskie Światełko Pokoju dotrze do Poznania

W niedzielny poranek na Łysej Polanie przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Następnie przekazali je reprezentacjom chorągwi, aby zawieźli je do swoich regionów. Harcerki i harcerze zadbają, by Światło dotarło do wszystkich, którzy zechcą je przyjąć.

Przybycie Betlejemskiego Światła Pokoju do Polski poprzedził Betlejemski Zlot, który ze względu na pandemię odbywał się online. Harcerki i harcerze spotkali się kilkuosobowymi patrolami w swoich miejscowościach, aby w momentach zadumy, ale i pozytywnej energii, oczekiwać na Ogień z Betlejem. Uczestniczyli oni między innymi w grze miejskiej oraz transmisji koncertu i czuwania modlitewnego.

W tym roku przekazanie BŚP miało charakter symboliczny – odbyło się ono w gronie kilkorga przedstawicieli obu organizacji – na Łysej Polanie, na granicy Polski i Słowacji. ZHP reprezentowali Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, Naczelnik ZHP Grzegorz Woźniak oraz Naczelny kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski SAC. Następnie Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane delegacjom z poszczególnych chorągwi ZHP.

Chciałbym życzyć naszej organizacji w nadchodzącym czasie dużo odwagi i wytrwałości, ale też dużo pokory w tym trudnym czasie – powiedział Naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak.

Mimo że Zakopane nie zamieniło się w tym roku w harcerską stolicę, to rozświetli je Betlejemski Ogień. Roznoszony przez harcerki i harcerzy w całej Polsce, przy przestrzeganiu obostrzeń, noszeniu maseczek i zachowaniu dystansu, trafi do tysięcy polskich domów, aby zapłonąć na wigilijnych stołach i stać się iskrą nadziei na lepsze jutro.

Hasłem tegorocznej akcji przekazania BŚP jest „Światło Nadziei”. Płomień roznoszony przez harcerki i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego ma zapalić iskrę nadziei w każdym, do kogo trafi. Ma być również wiarą w powrót do normalności oraz dać siłę do zmieniania świata na lepsze. Chcemy, aby Światło było motywacją i siłą do pokonywania trudności. W dobie panującego niepokoju ma ono stać się iskrą, która zatli się w sercu każdego z nas i pomoże mu stawić czoła wyzwaniom.

Po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane będzie na świecach Caritas. To dwie wyjątkowe akcje, które towarzyszom milionom Polaków w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.

page1image3796896 page1image3816544

Chorągiew Wielkopolska ZHP jak co roku przekazuje betlejemski ogień do najważniejszych instytucji i urzędów. Światło odebrał już między innymi Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak, a w najbliższych dniach trafi ono także do Wojewody Wielkopolskiego Pana Michała Zielińskiego. Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju władzom miasta odbędzie się w niedzielę 19 grudnia ok. godz. 17:00 na dziedzińcu Urzędu Miasta. Poprzedzi je msza święta w kościele farnym o godz. 16:00. Zachęcamy mieszkańców Poznania i całej Wielkopolski do sprawdzenia na stronie https://swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla/gdzie mogą oni w bezpieczny sposób odebrać Betlejemskie Światło Pokoju, najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Mapa ta jest na bieżąco aktualizowana o nowe lokalizacje, gdzie pojawia się betlejemski ogień.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza prawie 100 tysięcy członków. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków- założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.