Ukraiński system szczepień w fatalnym stanie. Słabe wyszczepienie dzieci m.in. na polio, błonicę czy tężec

Przyjęcie już ponad miliona uchodźców z Ukrainy to odpowiedzialność i konieczność współpracy w wielu aspektach. Z uwagi na sytuację, przybywający do Polski z terytorium Ukrainy są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny wynikającej z pandemii Covid-19. Wielkopolska Izba Lekarska zauważa jednak, że program szczepień obowiązkowych w ukraińskim systemie zdrowia mocno różni się od polskiego, a to oznacza, że do Polski napływa duża liczbą osób niezaszczepionych na niektóre choroby zakaźne. Jak podkreśla Wielkopolska Izba Lekarska, istotnym jest, by lekarze wiedzieli z jaką sytuacją moga się spotkać w najbliższych miesiącach.

 

Przyjęcie uchodźców wymaga nie tylko zapewnienia im podstawowej opieki zdrowotnej w ramach pomocy w Polsce. Jak zauważają eksperci, to także duże ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i nie dotyczy to jedynie Sars-CoV-2.

Jak wskazują lekarze, Ukraina charakteryzuje się bardzo złym poziomem realizacji programu szczepień, które w Polsce są wpisane do kalendarza obowiązkowych szczepień. Podawanie preparatu sprawiło, że w Polsce udało się całkowicie lub niemal całkowicie wyeliminować niektóre schorzenia i choroby w populacji.

Tymczasem, jak przekazało ukraińskie Centrum Zdrowia Publicznego, w pierwszej połowie 2021 r. zaszczepiono przeciw chorobie Heinego-Medina (polio) jedynie 38% dzieci w wieku 6 lat. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku zaszczepione było zaledwie 53% dzieci do 1. roku życia. Natomiast preparat przeciw błonicy i tężcowi przejęło niespełna 32% sześciolatków. To poważny problem, który trzeba jak najszybciej usystematyzować.

„Stanowi to duże niebezpieczeństwo, które należy eliminować m.in. poprzez działania informacyjne i edukacyjne w zakresie roli i znaczenia szczepień ochronnych. Równie ważna jest jednak świadomość lekarzy z jakimi problemami zdrowotnymi mogą spotkać się w codziennej praktyce” – wskazuje Wielkopolska Izba Lekarska

Wielkopolska Izba Lekarska organizuje webinary dla lekarzy dotyczące zagrożeń i zmiany sytuacji w zakresie zdrowia publicznego. Zaplanowane są na 8 i 15 marca od godziny 18:00.

Choroby zakaźne, o których musimy pamiętać w obliczu konfliktu wojennego w Ukrainie 8 marca 2022 w godz. 18:00 – 21:00. Szczegóły i zapisy dostępne tutaj.

Choroby pasożytnicze, o których musimy pamiętać w obliczu konfliktu wojennego w Ukrainie 15 marca 2022 w godz. 18:00 – 20:00. Szczegóły i zapisy dostępne tutaj.

Lekarze Wielkopolskiej Izby Lekarskiej mogą uczestniczyć w wydarzeniach bezpłatnie, natomiast ci spoza WIL chcąc wziąć udział w spotkaniu 15 marca muszą uiścić opłatę 50 złotych. Spotkanie 8 marca jest bezpłatne.