Tramwaje pojechały nową trasą do ul. Błażeja

Po raz pierwszy tramwaje pojechały dziś na całej długości trasy tramwajowej na Naramowice. Na razie były to przejazdy testowe, ale już niedługo na pokład pojazdów wejdą pasażerowie.

 

Budowa trasy tramwajowej na Naramowice jest inwestycją, o której mówiło się w Poznaniu przez dziesięciolecia. W ostatnich latach pomysł przeszedł do realizacji, głównie dzięki wsparciu funduszy europejskich.

Większość trasy została już udostępniona przejazdom pasażerskim. W ramach inwestycji przebudowywany jest także układ drogowy, który jest niemal cały gotowy. Trwają jeszcze ostatnie prace.

Dziś tramwaje po raz pierwszy dojechały do ostatniego przystanku, czyli do ul. Błażeja. Na razie jednak bez pasażerów. Odbyły się jazdy próbne między ul. Włodarską a Błażeja w celu sprawdzenia zarówno trakcji jak i torowiska.

Do testów skierowano tramwaje dwukierunkowe. Podczas prób tramwaje przejeżdżały torowiskiem od ul. Włodarskiej i sprawdzały także drugi tor odcinka między ul. Włodarską a Lechicką, gdzie aktualnie kursy z pasażerami odbywają się jednotorowo. Ponownie przejechały także wiaduktem nad ul. Lechicką, który w styczniu został już sprawdzony podczas prób obciążeniowych.

Jak zapowiada Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, oddanie do użytku trasy tramwajowej do ul. Błażeja nastąpi jeszcze przed zakończeniem wszystkich robót związanych z inwestycją. Po testach technicznych prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe wokół torowiska. Potem rozpocznie się procedura odbiorowa ukończonego odcinka.

Kiedy pasażerowie pojadą nową trasą? Według deklaracji spółki nastąpi to najpóźniej do końca maja. Z kolei prace przy układzie drogowym potrwają do jesieni.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.