Nowe nasadzenia na ul. Czajczej. Poprawią estetykę i mikroklimat

Kolejna wildecka ulica zyskała nową zieleń. Na ul. Czajczej pojawiły się dodatkowe drzewa, krzewy róż i trawy ozdobne. To kontynuacja rozpoczętych w ubiegłym roku robót związanych z nadawaniem temu rejonowi nowego, bardziej przyjaznego dla oczu spacerowiczów oblicza.

 

Wraz z pracami związanymi z uruchomieniem Strefy Płatnego Parkowania na Wildzie wprowadzano zmiany w organizacji ruchu i przeprowadzano remonty. Uporządkowanie systemu parkowania pozwoliło na „uwolnienie” części chodników od samochodów, a także odbrukowanie niektórych obszarów tworząc miejsca z lepszą retencją i dla nowych nasadzeń zieleni.

Niektóre ulice stopniowo zmieniają swoje oblicze. Pod koniec 2021 roku po północnej stronie na ul. Czajczej, w rejonie skrzyżowania z ul. Powstańczą, posadzono sześć garbów pospolitych. Zagospodarowano nimi miejsca, które odbrukowano podczas wprowadzania zmian w systemie parkowania.

Prace te były jedynie początkiem zielonych zmian w tym rejonie. Na początku kwietnia 2022 roku rozpoczęto drugi etap prac, tym razem po drugiej stronie ulicy.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, na odcinku między skrzyżowaniem z ul. Powstańczą do ul. Dolina posadzono pięć grabów pospolitych, które uzupełniły ten obszar.

Jednocześnie na koniec miesiąca odbędą się nasadzenia róży Westzeit, dokładnie 160 sztuk, a także 90 sztuk trawy ozdobnej. Zarówno krzewy jak i trawa uzupełnią przestrzeń między drzewami po obu stronach ulicy.

Nowa zieleń to nie tylko kwestia podniesienia poziomu estetyki w okolicy. Dzięki nowym roślinom, zwłaszcza drzewom, poprawia się także mikroklimat, ponieważ w upalne dni obniżana jest temperatura powietrza, a na dodatek powietrze jest na bieżąco oczyszczane. Jest także lepsza retencja, co w przypadku ulewy minimalizuje ryzyko podtopień.

Nowa zieleń jest objęta dwuletnią pielęgnacją gwarancyjną.

Drugi etap prac na ul. Czajczej, czyli tych wykonywanych w tym roku to koszt 36 tysięcy złotych. Został sfinansowany ze środków będących w dyspozycji Rady Osiedla Wilda.