Zakończenie roku szkolnego i piknik rodzinny w ZSO2, czyli moc atrakcji na rozpoczęcie wakacji

Poznańscy uczniowie, podobnie jak ich rówieśnicy w pozostałych częściach kraju, zakończyli dziś rok szkolny. Najbliższe dwa miesiące poświęcą na relaks i zabawę. Dziś odebrali świadectwa i pożegnali się z nauczycielami, z którymi zobaczą się dopiero we wrześniu. W Poznaniu w jednej z uroczystości wzięła udział minister Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która pojawiła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Chalesa de Gaulle’a w Poznaniu, Poza oficjalną częścią, minister uczestniczyła również w festynie rodzinnym na terenie placówki.

Tegoroczny rok szkolny zakończyło dziś ponad 84 tysiące uczniów i przedszkolaków. Jesienią zaczęli od nauki hybrydowej z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Drugi semestr oznaczał z kolei konieczność poradzenia sobie z nowym wyzwaniem, jakim było przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

Jak wynika z danych Miasta Poznania, po 24 lutego 2022 roku do poznańskich przedszkoli przyjęto ponad 1,1 tysiąca ukraińskich dzieci, do szkół podstawowych ponad 3,7 tysiąca, a pół tysiąca rozpoczęło naukę w szkołach ponadpodstawowych. W trakcie roku szkolnego, część z nich, czyli ok. 1,2 tysiące zrezygnowało z nauki w polskiej szkole na rzecz kontynuowania nauki w ukraińskich placówkach i według tamtejszego systemu edukacji zdanie.

W poznańskich placówkach, ubrani na galowo uczniowie odebrali dziś świadectwa. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg uczestniczyła w oficjalnym zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 56 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulle’a w Poznaniu.

W przemówieniu do uczniów podkreśliła, że był to trudny rok szkolny i zaapelowała o dobre wykorzystanie rozpoczynających się wakacji do „naładowania akumulatorów” na kolejny rok nauki od września. Podziękowała również gronu pedagogicznemu za pracę nie tylko z dziećmi, ale także wsparcie dla rodziców. Jak przypomniała, sama z zawodu jest nauczycielką.

Minister wręczyła uczniom świadectwa z czerwonym paskiem wraz z upominkami od szkoły za dobre wyniki w nauce.

Po części oficjalnej na terenie ZSO2 odbył się rodzinny festyn finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Przygotowano szereg atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych.

Uczniowie mogli wziąć udział w szeregu warsztatów edukacyjnych i praktycznych. Nie zabrakło gier i zabaw, podczas których mogli sprawdzić nie tylko swoją wiedzę, ale także umiejętności rozwiązywania łamigłówek, wykorzystania wiedzy w praktyce czy też logicznego myślenia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy z fizyki i chemii, a także ciekawostki z dziedziny nauki. Na miejscu można było również obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego, straży pożarnej i tresury psów policyjnych.

Wielu chętnie korzystało z gier plenerowych dla całych rodzin, w tym m.in. Dobble XXL, Puszki do zbijania, rzut podkową czy też możliwość sprawdzenia celności w Strzale w 10.

Było też coś dla miłośników rozgrywek sportowych oraz zajęć artystycznych i zręcznościowych, a także… śpiewu. Chętni mogli sprawdzić się podczas karaoke.

Młodsze dzieci ucieszyło także malowanie buziek, bańki i tworzenie zwierzątek z balonów, a także dmuchańce, na których można było się wyszaleć. Na wszystkich czekała także strefa gastronomiczna, na której nie zabrakło także czegoś słodkiego.