Sztab kryzysowy w sprawie śniętych ryb w Jeziorze Niepruszewskim. Starostwa deklaruje pomoc dla strażaków

Starosta poznański zwołał dziś posiedzenie zespołu kryzysowego w sprawie śniętych ryb w Jeziorze Niepruszewskim. Znane są tez już wstępne wyniki badań próbek wody.

 

Po odkryciu śniętych ryb w Jeziorze Niepruszewskim pobrano próbki wody i zlecono ich badanie w celu znalezienia przyczyny śmierci zwierząt.

Jak przekazano w poniedziałek, wstępne wyniki wskazują na przyduchę. Dokładna analiza będzie jednak możliwa dopiero po uzyskaniu szczegółowych wyników.

Od rana kontynuowano dziś wyławianie martwych ryb z jeziora, a także prowadzono akcję dotleniania jeziora. Zadanie to realizowali strażacy wraz z wędkarzami przy użyciu specjalnych pomp.

Starosta Poznański, Jan Grabkowski, który zwołał na poniedziałek posiedzenie zespołu kryzysowego w tej sprawie przekazał, że powiat zadeklarował pomoc w doposażeniu strażaków. Poinformował także, że według informacji, jakie otrzymał od strażaków z Buku, wyłowiono już ok. 400 kg śniętych ryb i odłowiono 200 kg żywych.

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, Leszek Kurek przekazał, że wstępne wyniki badań wskazują na przyduchę, jednocześnie informując o sygnałach o śniętych rybach w regionie.