XIV Poznań Old Jazz Festival

Już 3 września w Starym Browarze odbędzie się festiwal muzyki jazzowej – Poznań Old Jazz Festival. Wydarzeniu towarzyszy wystawa malarstwa „Na jazzowo” przygotowana przez Nowa Gallery oraz Fundację Nowa.

 

Kolejna, 13. już edycja festiwalu rozpocznie się tradycyjną Paradą Nowoorleańską, która wyruszy w samo południe spod ratusza pokonując trasę do Starego Browaru, ulicami Wrocławską i Półwiejską. Następnie o godzinie 14:00 rozpocznie się koncert Małej Akademii Jazzu, czyli coś dla młodszych fanów muzyki jazzowej.

Koncert galowy rozpocznie się o godzinie 17:00 i wystąpią na nim gwiazdy sceny jazzowej nie tylko z Polski. Niemiecki zespół Synkopation Society Berlin to prawdziwy fenomen, składa się z 9 formacji zafascynowanych jazzem z epoki Louisa Armstronga.

W Poznaniu wystąpi jeden z nich – The Time Rag Department, którego muzyka nacechowana jest nowoorleańskimi brzmieniami. Kolejny zespół znany jest słowackiej scenie jazzowej, Funny Fellows występował na scenach wielu europejskich miast, od Amsterdamu do Budapesztu. Mieli okazję wystąpić w USA, czyli ojczyźnie jazzu, w takich miastach jak Waszyngton, Cleveland i Baltimore.

Występy obu zespołów będzie można usłyszeć 3 września na scenie festiwalowej, zlokalizowanej w Atrium Starego Browaru.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Krystyna Prońko, jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce. Od ponad pięciu dekad występuje na scenie, wielokrotnie pojawiała się na festiwalu w Opolu. Na poznańskiej scenie zaprezentuje recital przy akompaniamencie pianisty Przemysława Raminaka.

Od 29 sierpnia można podziwiać wystawę malarstwa o tematyce muzycznej w przestrzeni Atrium Starego Browaru. Towarzyszy ona festiwalowi i zakończy się 3 września.

Organizatorami wydarzenia jest Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”, Stary Browar, Nowa Gallery i Fundacja Nowa.