Moda, retro motoryzacja, pikniki, latające psy, wystawy, retro gry – moc atrakcji na spędzenie soboty w Poznaniu

Weekend zapowiada się dość pochmurnie, ale to nie oznacza, że trzeba siedzieć w domu. W Poznaniu zaplanowanych jest wiele wydarzeń, które pozwolą na ciekawe spędzenie soboty w mieście. Oto kilka propozycji.

Już dziś Święto Fyrtla Garbary, co oznacza, że w centrum miasta będzie można zobaczyć uroczysty korowód, który przejdzie z pl. Kolegiackiego na pl. Bernardyński, gdzie zaplanowano główne atrakcje. W programie znalazły się m.in. warsztaty florystyczne, warsztaty z szydełkowania, plastyczne czy szycia. Nie zabraknie występów artystycznych oraz akcji zbierania fotografii Fyrtla Garbary. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

Można także wybrać się na Cytadelę, gdzie po raz kolejny latają… psy. Kejtrówka i zawody Latających Psów, czyli dogfrisbee będą odbywać się do niedzieli. Piknik, z okazji którego zorganizowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, organizowany jest w ramach programu miejskiego „Kejter też poznaniak”. Podczas pikniku będzie można dowiedzieć się jakie są korzyści chipowania oraz będzie możliwość zaktualizowania danych rejestrowych swojego pupila – to bardzo ważne w przypadku zaginięcia lub ucieczki psa. Dodatkowo poznańskie Schronisko w swoim punkcie informacyjnym pokaże czym jest odpowiedzialna adopcja. Swój punkt będzie miała również straż miejska, gdzie znajdą się informacje na temat tego jak zgodnie z prawem korzystać z psem z terenów parkowych i wybiegowych. Organizatorzy zaplanowali wiele pokazów, m.in. psów pasterskich zaganiających owce, psów policyjnych i ratowniczych ochotniczej straży pożarnej, psich zaprzęgów, a także będzie można podziwiać psie dyscypliny sportowe, np. dogfrisbee oraz FlyBall. Na uczestników wydarzenia będzie czekało wielu specjalistów, którzy opowiedzą czym jest kynoterapia, jak przeprowadzić pierwszą pomoc przedweterynaryjną oraz jak pracować z psem adoptowanym. Więcej o atrakcjach można przeczytać tu.

Miłośnicy motoryzacji z pewnością z chęcią wybiorą się na Piknik na Torze Poznań, organizowanego w ramach 49. Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. Nie zabraknie rajdu, Konkursu Elegancji, możliwości przejechania się zabytkowym autobusem po torze, a także wystawy zabytkowych rowerów czy też pokazu mody. Najmłodsi uczestnicy imprezy będą mogli przejechać się gokartem elektrycznym Turnado-Drift oraz poskakać na dmuchańcach. Więcej o tym można znaleźć tutaj.

Wspominając o modzie nie można zapominać o tej współczesnej. W Starym Browarze trwają Targi polskiej mody i designu TUTU. Hasłem tegorocznej, jesiennej edycji jest „Szyk na Szachownicy”. Jak zwykle to okazja do wypełnienia swoich szaf ubraniami i dodatkami od niezależnych polskich projektantów. Można tam znaleźć unikatowe rzeczy, które powstały w Polsce. Wspierany jest więc polski biznes i polscy projektanci. Wśród wystawców nie brakuje takich, u których można kupić ponadczasowe ubrania, a także tych, którzy stawiają na odważniejsze projekty. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

O tym, jak stworzyć ciekawe dodatki, w tym biżuterię będzie można przekonać się podczas pokazu złotniczego w Galerii Śluza. Uczestnicy pokazu będą mogli zobaczyć, krok po kroku, jak powstaje bransoletka, wisiorek, broszka lub pierścionek. Chętni będą mogli spróbować własnoręcznie uformować metal, a także szlifować i polerować biżuterię. Podczas pokazu wykorzystane zostaną różne metale, narzędzia oraz techniki. Więcej o tym tutaj.

Dziś także do Poznania powróci Park(ing) Day, czyli święto podczas którego jedna z poznańskich ulic zamieni się w przestrzeń relaksu, zabawy i dobrego jedzenia. Tegoroczna edycja odbędzie się na ul. Słowackiego, na odcinku od ul. Kraszewskiego do ul. Wawrzyniaka. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, jako pierwszy o godzinie 13 wystąpi zespół Stanislas Pav i Przyjaciele. Następnie o 14:30 rozpocznie się pokaz tańca i akrobacji artystów z Teatru Cortique. Imprezę zakończy białoruski duet elektryczno-gitarowy DOMSUN, który wejdzie na scenę o godzinie 17. Więcej o wydarzeniu tutaj.

Dziś również powrót dobrze znanej formuły imprezy sportowo-muzycznej, czyli Kierski Festiwal. Pierwszego dnia główną atrakcją będą koncerty w Stajni Kaliński. Specjalnie na tę okazję wybudowano wyjątkową scenę. Pierwszym artystą, który wystąpi przed publicznością będzie Sławek Uniatowski – polski wokalista, kompozytor oraz autor tekstów. Następnie na scenie pojawi się polski zespół określający swoją twórczość jako avant art pop – Mikromusic. Stanisław Soyka – największa gwiazda wieczoru pojawi się na scenie jako ostatni. Ponadto tego dnia przeprowadzona zostanie coroczna licytacja na leczenie Jasia Wajdy, przyjaciela kierskiej stajni. Więcej o festiwalu tutaj.

Można także postawić na wystawy. W Galerii na Dziedzińcu trwa wystawa „Plakat Wisi”. Ekspozycja przekrojowo pokazuje rozpiętość tematów, jakie mieszczą się pod hasłem „polska szkoła plakatu”, dlatego każdy odwiedzający znajdzie tam coś dla siebie. Wystała została podzielona na 3 części. Na parterze przedstawiono dzieła twórców młodego pokolenia. Plakat polityczny, w odsłonie propagandowej i solidarnościowej, to temat przewodni wystawy na 1 piętrze. Ostatnia część wystawy poświęcona jest polskiej szkole plakatu. Więcej o wystawie tutaj.

Z kolei w Muzeum Narodowym można podziwiać wystawę „Awangardzistka Maria Nicz-Borowiakowa (1896-1844)”, obejmująca około 150 dzieł. Podziwiać będzie można nie tylko dzieła artystki, ale również dokumenty zachowane przez rodzinę oraz inne pamiątki. Więcej o wystawie można dowiedzieć się tutaj.

Na ciekawą sentymentalną podróż zaprasza z kolei Centrum Szyfrów Enigma, w którym rozpoczyna się Festiwal dawnych komputerów i gier. To okazja do zobaczenia dawnego sprzętu, który pomagała w domowej rozrywce, a także zagrania w oryginalne kultowe gry sprzed kilkudziesięciu lat na dawnym sprzęcie. Więcej o Festiwalu można przeczytać tutaj.