Tradycja z nowoczesnością, czyli tajemnice ul. św. Marcin

O ulicy święty Marcin w ostatnich miesiącach jest „głośno” w Poznaniu, a to głównie za sprawą prowadzonych tam prac związanych z przebudową. Niedawno CK Zamek poinformowało także, że nie będzie w tym roku tradycyjnych Imienin Ulicy Święty Marcin. Czy jednak poznaniacy dobrze znają tę ulicę? Przekonać się o tym będzie można już dziś.

 

„Święty Marcin – legenda, tradycja, nowoczesność” to nazwa spaceru z przewodnikiem, na który zaprasza grupa PoPoznaniu. Tym razem jednak nie będzie on skupiony jedynie na osobie św Marcina, ale przede wszystkim na jednej z najważniejszych ulic Poznania, która została nazwana jego imieniem.

Pomimo toczących się prac w centrum miasta, warto poznać zakamarki w okolicy. Uczestnicy wyruszą z placu Wiosny Ludów do zabudowań tzw. Dzielnicy Cesarskiej. Po drodze miną wiele zabytków i miejsc, o których opowie przewodnik. To okazja m.in. do poznania lub przypomnienia sobie historii pierwszego na ziemiach polskich pomnika ku czci Adama Mickiewicza, a także najstarszego czynnego poznańskiego kina. Uczestnicy poznają również miejsca, w którym w XIX wieku znajdowała się Brama Berlińska, czyli główne przejście komunikacyjne ówczesnego Poznania.

Nie zabraknie także opowieści i podziwiania budynków, które wyróżnia różnorodność na Świętym Marcinie, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Osoby, które chciałyby wybrać się na dzisiejszy spacer z przewodnikiem mogą wybrać jedną z dostępnych godzin: 11:00 lub 16:00. W obu przypadkach miejscem zbiórki będzie pl. Wiosny Ludów przy pomniku H. Cegielskiego.

Przechadzka odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne i liczbę uczestników. Udział jest darmowy, ale na koniec można podziękować przewodnikowi napiwkiem.