Tradycyjne wyroby i produkty w ramach Smaków Regionów na MTP

Tradycyjne przysmaki z najróżniejszych zakątków Polski zawitały na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie dziś rozpoczęły się targi Smaki Regionów. Przez cały weekend i w poniedziałek będzie można próbować i kupować regionalne wyroby, produkty i dania.

 

Niemal 200 wystawców z całej Polski przyjechało do Poznania, by wziąć udział w kolejnej edycji jednej z „najpyszniejszych” imprez na MTP, czyli targach Smaki Regionów. Na zwiedzających czekają m.in. podhalańskie oscypki, rogale świętomarcińskie, krakowskie obwarzanki, podlaskie kartacze, ryby z Bałtyku czy też inne wyroby. Na stoiskach można spróbować i kupić także miody, nalewki, smalec, wędliny, sery czy wyroby cukiernicze.

Targi to także okazja, by porozmawiać z producentami poszczególnych produktów. Jak zapewniają organizatorzy, wszyscy wystawcy mają w swojej ofercie ekologiczne wyroby, powstałe z zachowaniem tradycyjnych receptur.

Podczas wydarzenia na specjalnej scenie kulinarnej będą się odbywać pokazy gotowania najlepszych szefów kuchni. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie m.in. Kurt Scheller, który z pewnością podzieli się ciekawymi przepisami i wskazówkami.

Jednocześnie kilkadziesiąt firm weźmie udział w konkursie o medal targów Smaki Regionów. Jury zwraca uwagę na składy produktów, tradycyjność receptury, a także zgodność z lokalnym dziedzictwem kulinarnym.

Zadbano także o najmłodszych, dla których przygotowano możliwość sprawdzenia się w roli małych piekarzy. Dzieci mogą dowiedzieć się jak powstaje chleb i upiec własne bułki. Z kolei w kąciku owocowym zdobywają wiedzę i smaki, a także poznają ciekawostki na temat warzyw i owoców.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Impreza odbywać się będzie w sobotę i niedzielę od 10:00 do 18:00 oraz w poniedziałek od 10:00 do 17:00.