Osiągnęli sukcesy na olimpiadach i wybrali poznańskie uczelnie – otrzymali Stypendium Miasta Poznania

Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych otrzymali Stypendia Miasta Poznania. To wsparcie finansowe dla osób, które zdecydowały się kontynuować naukę na poznańskich uczelniach.

 

Stypendia to jeden z elementów akcji promocyjnej miasta, którego celem jest zachęcenie zdolnych maturzystów do kontynuowania nauki na poznańskich uczelniach. Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 1,4 tys. złotych dla tych pierwszy i 1,2 tys. dla drugich. Stypendium wypłacane jest w takich kwotach co miesiąc przez cały rok rok akademicki. W ten sposób studenci mogą skupić się na nauce, aklimatyzacji w studenckim życiu i rozwijaniu talentów, bez martwienia się o finansowanie.


Jest to już 15. edycja programu stypendialnego. W tym roku skorzysta z niego 35 osób, w tym 18 laureatów i 17 finalistów olimpiad. Od 2008 roku, czyli od pierwszej edycji, wsparto już 421 osób.


Tegoroczni stypendyści pochodzą w większości z Wielkopolski (25 osób), w tym 19 z Poznania. Na kontynuowanie nauki na poznańskich uczelniach zdecydowały się także 3 osoby z województwa kujawsko-pomorskiego, 2 z podkarpackiego, 2 z lubuskiego i po 1 z lubelskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Najwięcej z nich brało udział w olimpiadzie z języka francuskiego (8 osób). Pozostałe to olimpiady: Literatury i Języka Polskiego (6 osób), Chemiczna (5 osób), Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (4 osoby) i Języka Angielskiego (4 osoby). Inne olimpiady reprezentowane w tym roku to Olimpiada Biologiczna, Filozoficzna, Geograficzna, Historyczna, Artystyczna, Matematyczna, Języka Niemieckiego oraz “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Niektóre osoby osiągnęły sukces w więcej niż jednej olimpiadzie.

Z kolei najczęściej wybieraną przez tegorocznych stypendystów uczelnią był Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, na którym uczy się 21 osób. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wybrało 10 nagrodzonych. Na studia na Politechnice Poznańskiej zdecydowały się 3 osoby. Na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu studiuje 1 osoba.