Które kierunki studiów na UAM były najpopularniejsze w tym roku, a na które najtrudniej się dostać?

Psychologia, prawo i filologia angielska – po raz kolejny to właśnie na te kierunki studiów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu było najwięcej chętnych.

 

Już od wielu lat wśród maturzystów królują trzy kierunki przy wyborze na studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza – psychologia, prawo i filologia angielska. Nie inaczej było w tym roku. W zakończonych zapisach najwięcej chętnych, bo aż 2117 było na psychologię. Swoją przyszłość z prawem chciało związać 1584 kandydatów, a na filologię angielską aplikowało 1389 osób.

Do 11 lipca maturzyści mieli czas na wybranie kierunku i przypisanie opłaty rekrutacyjnej. Teraz przez najbliższy tydzień komisje rekrutacyjne będą rozpatrywać łącznie prawie 30 tysięcy wniosków o przyjęcie na studia na UAM.

Na dalszych pozycjach wśród popularnych kierunków znalazły się: zarządzanie i prawo w biznesie (968 chętnych) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (830).

Największa liczba chętnych nie oznacza jednak, że to właśnie tam najtrudniej było się dostać. Decydująca jest tu liczba dostępnych miejsc. Mając to na uwadze, najtrudniej było się dostać na psychologię, gdzie na jedno miejsce przypadało ponad 17 osób. Na drugim miejscu znalazła się filologia koreańska, gdzie przypadało 16,92 os. na miejsce, a podium zamknęło zarządzanie i prawo w biznesie (13,83 os./msc).

Na dalszych miejscach znalazły się: filologia norweska (12,54 os/msc) oraz japonistyka (11,65 os./msc.).

Listy rankingowe zostaną ogłoszone 18 lipca i wtedy kandydaci dostaną oficjalne informacje o tym, czy od 1 października mogą rozpocząć swoją studencką przygodę na wybranym kierunku. W tym roku na UAM dostępnych jest 16 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.