Czym dla fotografa jest piękno i jak zmieniała się fotografia na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat?

Poznański fotograf Maciej Mańkowski swoją przygodę z fotografiką rozpoczął już na początku lat 70-tych. Obecnie prowadzi własne studio „Maciej Mańkowski Photo Design”. W programie „Hej Poznań” opowiedział o początkach swojej przygody z fotografią oraz o tym czym jest dla niego piękno.

Maciej Mańkowski to autor sesji zdjęciowej, która jest elementem jesiennej kampanii programu „Hej Poznań”. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął ponad 40 lat temu, przez ten okres wiele się zmieniło, przede wszystkim sprzęt, którym wykonuję się zdjęcia jest zupełnie inny. W latach 70. fotografie wykonywało się analogowo.

„Fotografia to jest głównie proces myślowy w moim odczuciu i to przez te lata dojrzewało i się zmieniało. (…) Zawsze chciałem robić bardzo autorską i własną fotografię, w jakimkolwiek obszarze czasowym to się działo, to po prostu chciałem żeby to było moje.” – powiedział Maciej Mańkowski.

Jak zauważa dziennikarka Anna Drzazga fotografia autorska to jedna z trudniejszych dziedzin sztuki. W czasach, w których powstaje tak wiele fotografii każdego dnia i jest tak wielu twórców, niełatwo tworzyć zdjęcia, które nie są tylko odwzorowaniem rzeczywistości, ale również przedstawiają osobistą wizję artysty.

Maciej Mańkowski angażuje się w różne projekty, a dzięki temu cały czas się rozwija.

„To jest interesujące dla mnie, że pracuje nad różnymi projektami i to jest takie fajne, ponieważ po pierwsze się nie nudzę, a poza tym mam coś do powiedzenia w każdym z tych projektów. Są to skrajne tematy, od fotografii ciała do kwiatów, portretów i zupełnie nieoczywistych fotografii improwizowanych.” – opowiedział fotograf w programie „Hej Poznań”.

Maciej Mańkowski od wielu lat zajmuje się projektem portretowym „Look at me”, w którym w autorski sposób ukazuje ludzi z różnych grup społecznych. Jak sam powiedział w programie „Hej Poznań” jest to jeden z niewielu jego projektów, który jest stały i się nie zmienia. Dzięki niemu poznaje wiele ciekawych ludzi i odkrywa w nich coś, czego oni sami o sobie nie wiedzieli. Jak zauważa fotograf zdarzają się osoby, którym ciężko otworzyć się przed aparatem, ale jest to dla niego dodatkowe wyzwanie. Wiele osób biorących udział w projekcie „Look at me” pierwszy raz stawało przed obiektywem, dlatego musieli oswoić się ze swoim wizerunkiem i tym jak wyglądają.

W programie „Hej Poznań” Maciej Mańkowski spróbował opowiedzieć czym dla niego jest piękno.

„Generalnie pracuję w kategorii piękna. Nie interesują mnie ekstremalne obszary brudu, odpadów, śmieci i innych rzeczy. To kreowane piękno jest mi bliskie. Natomiast to piękno ma różne oblicza, każdy człowiek jest w jakimś sensie piękny. Gdy jest trudne do pokazania to wtedy szukam jakiejś grafiki, pewnego ciekawego gestu czy odniesienia. Piękno bardzo różnie wygląda.” – podkreśla fotograf.

Maciej Mańkowski był również wykładowcą na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie wykładał fotografię reklamową. Jak wspomina było to dość dawno temu i możliwości techniczne były wtedy dużo słabsze. Fotografia komercyjna rządzi się swoimi prawami, ale artysta zawsze trafiał na klientów, którzy pozwalali mu tworzyć autorskie obrazy, a nie takie wymyślone przez kogoś.

Już 8 grudnia będzie można podziwiać fotografie Macieja Mańkowskiego w Poznaniu w Galerii Goldenmark na ulicy Garbary. Wernisaż jego prac dostępny będzie przez cały miesiąc, a więcej o twórczości artysty możecie dowiedzieć się słuchając całej rozmowy w programie „Hej Poznań”.