Czy Polacy doceniają swoich plakacistów? Już za kilka dni wernisaż wystawy “Plakat wisi”

Wystawę polskich plakatów, bardzo docenianych za granicą, będzie można podziwiać w Starym Browarze w Galerii na Dziedzińcu. Zaprezentowane zostaną dzieła takich twórców jak: Jan Lenica, Roman Cieślewicz czy Henryk Tomaszewski. O szczegółach wystawy i historii polskiego plakatu w programie „Hej Poznań” opowiadała Marta Kabsch, PR Starego Browaru.

Plakat to nie tylko forma estetyczna, ale także metafora. Artysta musi mieć pomysł jak dany temat lub fabułę filmu przedstawić w sposób graficzny. Jest to forma artystyczna, która łączy w sobie wiele dziedzin z pogranicza malarstwa, mody czy muzyki. Przypominała o tym Marta Kabsch podczas rozmowy z Anią Drzazgą.

„Wielu ilustratorów w tej chwili korzysta z digitalowych narzędzi do tworzenia, ale ten proces najczęściej zaczyna się tradycyjnie od papieru, pędzla czy nożyczek” – wskazała Marta Kabsch

Na wystawie będzie można podziwiać plakaty z wielu różnych dziedzin, takich jak polityka, film, teatr czy muzyka. Pierwsze formy plakatu anonsowały rożne wydarzenia kulturalne, ale można wyróżnić również plakat propagandowy, który bardzo rozwinął się w czasach PRL-u, o czym opowiedziała Marta Kabsch.

„W latach 50. i 60. plakat miał swój moment wielkiego rozkwitu w Polsce, […] mimo starć z cenzurą i wszystkich ograniczeń, które system artystom i twórcom narzucał, był to paradoksalnie dobry czas dla kultury” – mówiła w programie Hej Poznań

Współcześnie dorobek polskich plakacistów jest bardzo doceniany na całym świece, między innymi w Nowym Jorku w Museum of Modern Art w 2009 roku zorganizowano wystawę polskiego plakatu, która także jest w jego stałej kolekcji.

Większość prac, które będzie można podziwiać udostępnił kolekcjoner Piotr Dąbrowski z Warszawy. Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 1 września do 28 lutego 2023 roku i będzie można zobaczyć ponad 150 plakatów.

Więcej na temat prezentowanych plakatów i samej wystawie można dowiedzieć się oglądając wywiad.