Pleszew we francuskich mediach i paryskiej uczelni. “15-minutowe miasto” zauważone za granicą

Pleszew od trzech lat wdraża ideę miasta 15-minutowego i kompaktowego, w którym jest wszystko, co potrzebne do życia. Wieść o działaniach małego wielkopolskiego miasta dotarła do twórcy kwadransowej koncepcji prof. Carlosa Moreno, a o Pleszewie pisze nawet paryska Sorbona.

 

Pleszew to nieduże miasto w Wielkopolsce, a już słychać o nim na świecie. To bowiem pierwsze w Polsce miasto 15-minutowe. Władze samorządowe od niemal trzech lat wdrażają ideę kwadransowego miasta, która zakłada, że wszystko co potrzebne do życia, jest w zasięgu 15 minut drogi pieszo, rowerem lub komunikacją miejską od miejsca zamieszkania.

– Wykorzystujemy naturalne warunki Pleszewa, aby stać się pełnowymiarowym miastem kompaktowym. Dla nas to nie modna teoria czy marketingowe hasło. Kompaktowy Pleszew to rzeczywiste działania i konsekwentnie realizowany plan rozwoju, efektywnie włączający koncepcje m.in. miasta zielonego i miasta inteligentnego – tłumaczy Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

Władze samorządowe wykorzystując potencjał małego 18-tysięcznego miasta, odważyły się wdrożyć piętnastominutową ideę jako pierwsze w Polsce. Było to poprzedzone wieloma badaniami i konsultacjami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Warszawskim czy Polską Akademią Nauk. To także odpowiedź na potrzeby Polaków.

– Badania CBOS z 2022 r. wskazują, że tylko 13% Polaków chciałoby mieszkać w dużym mieście. Pozostała część wskazuje wieś lub małe i średnie miasta – mówi włodarz Pleszewa. Władze samorządowe potrafiły także dobrze wykorzystać zewnętrzne środki, np. dofinansowanie unijne na projekt Smart Pleszew czy Eko Pleszew.

Jak zatem wygląda Pleszew Miasto 15? To zrównoważony transport miejski, sieć ścieżek rowerowych w centrum (ciągle powiększana), polityka mieszkaniowa (nowych 150 mieszkań), dostępne żłobki i przedszkola, doskonale wyposażone i nowoczesne szkoły, wysoki poziom opieki zdrowotnej (jeden z najlepszych szpitali w Polsce), miejsca rekreacji i obiekty sportowe, a także nowy pomysł na różnorodną ofertę kulturalną. Wszystko dostępne na wyciągnięcie ręki.

Wieści o wdrożeniu kwadransowej koncepcji dotarły nawet do jej twórcy. Francuski badacz prof. Carlos Moreno, dostrzegł Pleszew i podawał za przykład w swoich mediach społecznościowych. W ślad za tym poszła paryska Sorbona, prezentując klip promujący wielkopolskie miasto na swoim Tweeterze. 

– Podjęliśmy korespondencję z profesorem Moreno i mam nadzieję, że będzie okazja, by się spotkać, tym bardziej że profesor bywa w Polsce – daje Arkadiusz Ptak.

Pierwsze w Polsce miasto 15 można obejrzeć pod adresem: www.miasto15.pl