Jak zachęcić dzieci i rodziców do wspólnego czytania książek nie tylko w święta?

Jak zachęcić dzieci i rodziców do wspólnego czytania książek? Na to pytanie, w programie „Hej Poznań”, próbowała odpowiedzieć Jola Matuszewska – autorka książek dla dzieci.

Jola Matuszewska jest autorką serii książek dla dzieci „Przyjaciółki z podwórka”. Opowiadają one historię trzech dziewczynek: Poli, Amelki oraz Emilki. Inspiracją do ich napisania była córka autorki oraz jej przyjaciółki z przedszkola. Piotr Szulc zapytał gościnię naszego programu, jak to się stało, że zaczęła pisać książki dla dzieci.

„Ja tego nie planowałam i to nie było moje marzenie, aczkolwiek tak potoczyło się moje życie. Dwa lata temu straciłam pracę i wtedy przyszła do mnie historia o tajemniczym tunelu, który wymyśliłam jak byłam dzieckiem” – wspomina Jola Matuszewska.

Tajemniczy tunel pojawia się w każdej części serii i pozwala bohaterkom przenosić się w najróżniejsze miejsca na ziemi. Niedawno swoją premierę miała świąteczna opowieść autorki – „Przyjaciółki z podwórka u Świętego Mikołaja”. Tym razem bohaterki odwiedzą Laponię, gdzie poznają Świętego Mikołaja, zwiedzają jego fabrykę oraz obserwują jak skrzaty tworzą zabawki. Książka jest zawsze świetnym pomysłem na prezent pod choinkę, dlatego autorka zachęca zarówno dzieci i dorosłych do czytania i wspólnego spędzania czasu.

„Miałam już kilkadziesiąt spotkań autorskich w przedszkolach, szkołach i bibliotekach. Zawsze mówię dzieciom jak ważne jest czytanie i proszę też o to, aby namówiły rodziców do czytania” – zaznacza gościni programu „Hej Poznań”.

Czytanie jest niezwykle ważnym elementem w rozwoju każdego dziecka. Nie tylko pomaga rozwijać wyobraźnię, ale również wspomaga rozwój mowy, poprawia koncentrację oraz buduje więź między rodzicem i dzieckiem. Kluczową rolę odgrywają w tym przypadku właśnie rodzice, którzy powinni dawać dobry przykład swoim dzieciom. Jola Matuszewska zachęca, by wprowadzić wspólne czytanie do wieczornej rutyny.

„Możemy wtedy porozmawiać, poprzytulać się i dzieci mogą opowiedzieć o tym co działo się w ciągu dnia, czy mają jakieś problemy. Jest to czas, by opowiedzieć o czymś ważnym, a w ciągu dnia nie było na to czasu” – dodaje autorka.

Ogromne znaczenie w przypadku książek dla dzieci ma morał, ponieważ powinien on zawsze czegoś nauczyć i zachęcić czytelnika do refleksji. Autorka, w swoich książkach „Przyjaciółki z podwórka” pokazuje, jak ważna jest przyjaźń oraz wspólne przeżywanie przygód i podróży.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jakie następne miejsce odwiedzą bohaterki książek Joli Matuszewskiej, to posłuchajcie całej rozmowy w programie „Hej Poznań”.