Miasto Poznań i samorząd województwa wymieniły się instytucjami kultury

Zgodnie z zapowiedziami, Miasto Poznań i Samorząd Województwa Wielkopolskiego wymieniły się instytucjami kultury. Zamiana określana jest jako „wydarzenie bez precedensu”.

 

Decyzja o zamianie związana jest m.in. z planowaną budową siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego będącego oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. To właśnie marszałek województwa od lat jest organizatorem centralnych obchodów związanych ze zwycięskim zrywem, który rozpoczął się 27 grudnia 1918 roku.

Z tego powodu naturalnym wydaje się, by to Samorząd Województwa Wielkopolskiego odpowiadał za powstające muzeum, a tym samym, by przejął zarządzanie Wielkopolskim Muzeum Niepodległości.

W przypadku Muzeum Archeologicznego, które także przejmie Samorząd, zamiana wiąże się z faktem, że województwo wielkopolskie jest organizatorem dla dwóch innych instytucji ściśle związanych z historią powstawania państwa polskiego, czyli Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Poznańska instytucja uzupełni ten krąg.

Zgodnie z umową, Miasto Poznań przejmie za to zarządzanie Filharmonią Poznańską. Dzięki temu to właśnie miasto będzie odpowiadać za budowę nowej siedziby, a całość uzupełni prowadzone już przez Miasto inne instytucje związane z muzyką, w tym Teatr Muzyczny w Poznaniu czy Poznański Chór Chłopięcy.

Umowę w sprawie zamiany podpisali dziś marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Na podstawie dokumentu, uzgodnienia wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku. Zarówno w budżecie miejskim jak i samorządu zabezpieczono odpowiednie środki finansowe na prowadzenie i rozbudowę każdej z instytucji.

„Ta zamiana jest wydarzeniem bez precedensu. Musieliśmy ją przeprowadzić sami, nie mając żadnych wzorców. Po 24 latach od podziału, który został dokonany w wyniku reformy samorządowej, uznaliśmy z Panem Prezydentem, że warto coś zmienić i dokonać jego korekty w kontekście własnościowym prowadzonych przez nas instytucji kultury. Jednym z kluczowych powodów tej zmiany, którą wypracowaliśmy wspólnie, była kwestia budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego” – powiedział Marszałek Marek Woźniak