Miasto Poznań i Urząd Marszałkowski wymienią się instytucjami kultury

Zamiana mało odczuwalna dla odbiorców, a istotna i bardziej logiczna dla organizacji. Miasto Poznań i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego porozumiały się w zakresie zamiany instytucji kultury. Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Muzeum Archeologiczne przejdzie pod opiekę samorządu województwa, z kolei Filharmonia Poznańska, której nowa siedziba powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie nadzorowana przez Miasto.

 

O decyzji poinformowano dzisiaj podczas wspólnej konferencji prasowej. Jak wyjaśnił marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, po przeprowadzeniu szeregu analiz i wieloletnich obserwacji Urząd Marszałkowski zaproponował Miastu Poznań zamianę instytucjami funkcjonującymi na terenie stolicy Wielkopolski.

Filharmonia Poznańska, która ma mieć swoją siedzibę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przejdzie pod nadzór Miasta Poznań. Z kolei pieczę nad Muzeum Powstania Wielkopolskiego wraz z Muzeum Archeologicznym przejmie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Jak zauważa prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, taka zamiana jest logiczna.

Prezydent wskazuje, że od lat to marszałek województwa organizuje obchody Powstania Wielkopolskiego. Włączenie do tego instytucji jest naturalną koleją rzeczy. Z kolei Poznań potrzebuje muzycznego obiektu kulturowego wysokiej klasy, dlatego przejęcie Filharmonii Poznańskiej także wydaje się prawidłową ścieżką. Szczególnie, że docelowo ma mieć nową siedzibę na terenie współzarządzanych przez Miasto MTP.

Jednocześnie Jacek Jaśkowiak zapewnił, że miasto będzie partycypować w budowie Muzeum powstania Wielkopolskiego.

„Na pewno będziemy współpracować przy powstawaniu muzeum. Jak dotąd przeznaczyliśmy na ten cel 6,5 miliona złotych z naszego budżetu oraz zabezpieczyliśmy teren pod budowę” – zaznaczył podczas konferencji prasowej

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania wskazuje, że dla mieszkańców czy odbiorców w regionie zamiana nie będzie zbytnio zauważalna. Co więcej, budżety obu instytucji są podobne, bo wynoszą po 12 mln złotych, więc wymiana nie będzie stwarzała większych problemów finansowych dla którejkolwiek ze stron. Kwestiami formalnymi za zająć się powołany zespół roboczy. Ostateczna decyzja o zamianie będzie podjęta jednak przez radnych Sejmiku Województwa oraz Rady Miasta Poznania.

Co istotne, obie instytucje mają wkrótce mieć nowe siedziby. Muzeum ma – zgodnie z deklaracjami rządowymi – otrzymać wsparcie na poziomie 60% kosztów inwestycji. Z kolei budowa Filharmonii otrzyma 70% dofinansowania z Unii Europejskiej. Urząd Marszałkowski nie wyklucza także partycypacji w kosztach tej inwestycji, tak jak Miasto zaangażowane jest w budowę Muzeum.

Obecnie Filharmonia korzysta z wnętrz Uniwersytetu Ekonomicznego, a koncerty daje w Auli Uniwersyteckiej UAM. Nowy budynek na terenie MTP ma być Centrum Muzyki i poza siedzibą Filharmonii znajdzie się tam także miejsce na organizacje wydarzeń Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, poznańskich zespołów muzycznych i chóralnych, a także miejscem najważniejszych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Poznańskiej Wiosny Muzycznej, cyklu Speaking Concerts czy festiwalu Era Jazzu.