Księga Umarłych, jeden z najpiękniejszych egipskich papirusów w Muzeum Archeologicznym

W najbliższy weekend w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu będzie można oglądać Papirus Aniego, najbardziej znany i jeden z najpiękniejszych papirusów z egipską Księgą Umarłych. Oryginał papirusu znajduje się w British Museum.

Pierwotnie Papirus Aniego, Pisarza Królewskiego z czasów Ramzesa II miał ponad 23 metry długości. Gdy w 1888 roku został wykradziony z Egiptu przez kuratora zbiorów egipskich w British Museum, pocięto go na 37 fragmentów.

Znajdują się tam najważniejsze rozdziały Księgi Umarłych, które obrazują zmarłego i jego małżonkę podczas drogi w Zaświaty. Przedstawione są różne etapy tego procesu wraz z “Sądem Ostatecznym” w Egipcie, czyli ważeniem serca nieboszczyka przed sądem Ozyrysa uznawanego za władcę Państwa Umarłych.

Dokładne faksymile papirusu, którego oryginał znajduje się w British Museum, zostało wykonane przez wydawnictwo Dom Emisyjny Manuscriptum.

Wyjątkowy okaz będzie można oglądać w weekend 7 i 8 grudnia w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. O godzinie 12:00 w sobotę odbędzie się otwarcie wystawy, podczas którego dr Andrzej Ćwiek, egiptolog z Wydziału Archeologii UAM i Muzeum Archeologicznego, wygłosi wykład pt. „Egipska Księga Umarłych”. Następnie przewidziane jest oprowadzenie po wystawie objaśniające eksponowane fragmenty.