Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” artyście śpiewakowi Włodzimierzowi Kalembie.

Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, nadał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” artyście śpiewakowi – soliście w Teatrze Muzycznym w Poznaniu – Włodzimierzowi Kalembie.

Medal przyznawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej. Aktu dekoracji dokonała II wicewojewoda Wielkopolski Beata Maszewska podczas sobotniego spektaklu „Skrzypek na dachu”, w którym odgrywa Włodzimierz Kalemba odgrywa główną rolę – mleczarza Tewjego. Nasz znakomity artysta obchodzi właśnie Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i udaje się na zasłużoną emeryturę.

BIOGRAM

Włodzimierz Kalemba ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Poznaniu. Pobierał prywatne lekcje u prof. Mariana Kondelli i prof. Ewy Wdowickiej. W latach 1980-1995 roku pracował w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – początkowo jako chórzysta, później zaś na stanowisku solisty. Występował  także w Moskwie, dawniejszym Leningradzie, Sofii, Pradze, Strasburgu oraz we Włoszech. Z naszym Teatrem jest związany nieprzerwanie od 1996 roku. Przez tych 27 lat wykreował ponad 50 ról – m.in. Gabriela von Eiseinstein w „Zemście nietoperza”, Kalmana Żupana i księciaHomonay w „Baronie Cygańskim” czy Hrabiego René Luxemburga w „Hrabim Luxemburga”. W ostatnich latach na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu oglądać można było go w rolach Mourice’aw „Madagaskarze”, Teodora Leszetyckiego w „Virtuoso” czy dyrektora Clarka w „Footloose”. Jego najważniejszą rolą jest jednak Tewje w „Skrzypku na dachu”.