Co to znaczy, że pszczoły zimują i co jest dla nich największym zagrożeniem?

Naturalny miód jest nie tylko idealnym zamiennikiem białego cukru, ale posiada również inne zdrowotne właściwości. W programie „Hej Poznań” opowiedzieli o nich Małgorzata i Maciej Łucjan z Pasieki Łucjan z Gniezna.

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. Zapylają rośliny, które stanowią prawie połowę diety człowieka. Gdyby ich zabrakło, zaburzony zostałby łańcuch pokarmowy wielu organizmów. Od dłuższego czasu słyszy się o tym, że populacja pszczół na świecie maleje, a niektórym gatunkom grozi wyginięcie. Przyczyną tego jest między innymi likwidacja terenów zielonych. Jednak głównym niebezpieczeństwem dla tych owadów jest człowiek i jego działania.

„Największym zagrożeniem są rolnicy i pryskanie chemią. Prawo zabrania robienia oprysków w ciągu dnia, kiedy są w stanie zagrozić owadom zapylającym. Większe gospodarstwa tego przestrzegają” – tłumaczy Maciej Łucjan.

Dzieje się tak za sprawą dopłat. Mniejsze gospodarstwa ich nie otrzymują, dlatego nie zależy im na przestrzeganiu tak ważnych zasad” – dodaje Małgorzata Łucjan w programie „Hej Poznań”.

Nie każdy pamięta, że głównym zadaniem pszczół jest zapylanie roślin, a miód to tylko produkt uboczny tego działania.

Pszczoły to owady bardzo pracowite. Ich praca rozpoczyna się wiosną, kiedy wszystkie rośliny zaczynają kwitnąć, a tym samym to najintensywniejszy okres dla pszczelarza. Jednak nie oznacza to, że jesienią i zimą pszczoły odpoczywają i nic nie robią. Zapytaliśmy gości naszego programu co dzieje się w ulach w zimowym okresie.

„Pszczoły teraz zimują, czyli są w ulu i tworzą kłąb. Matka jest w środku, a dookoła niej zgromadzone są pszczoły. One nie śpią, tylko grzeją – wprawiają swoje ciało w wibrację, aby wytworzyć temperaturę, która umożliwi im przetrwanie. Jest to od około 20 do 24 stopni” – tłumaczy Małgorzata Łucjan.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów miodu: jednokwiatowe, wielokwiatowe oraz bardzo popularne w ostatnim czasie – miody smakowe. Kupując je trzeba uważać, ponieważ łatwo kupić produkty, które tylko przypominają miód. Maciej Łucjan zwraca uwagę na to, że nie da się odróżnić miodu prawdziwego, od tego podrobionego. Wiele specjalistycznych laboratoriów się tym zajmuje, ale nie są w stanie znaleźć żadnego sposobu na ich odróżnienie. Najlepszym sposobem jest zalezienie zaufanego pszczelarza i od niego kupowanie miodu.

Miód to nie jedyny produkt, który produkują pszczoły. Na rynku dostępny jest również kit pszczeli, pierzga, pyłek oraz naturalny wosk. Spożywając miód należy pamiętać, że podgrzany do 40 stopni traci swoje wartości zdrowotne.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat pracy pszczelarza to obejrzyjcie całą rozmowę z Małgorzatą i Maciejem Łucjan w programie „Hej Poznań”.