Gol polskiego ampfutbolisty w finale plebiscytu FIFA

Marcin Oleksy, amfutbolista Warty Poznań, coraz bliżej prestiżowej nagrody imienia Ferenca Puskasa na najpiękniejszego gola 2022 roku. Jego bramka znalazła się w finałowej trójce plebiscytu FIFA. Nominację uzyskało trafienie Polaka nożycami w meczu Stali Rzeszów. FIFA ogłosiła w piątkowe południe, że finałowymi rywalami Oleksego będą Brazylijczyk Richarlison i Francuz Dmitri Payet.

 

Marcin Oleksy stracił nogę w 2010 roku. Pracował przy robotach drogowych, kiedy wjechał w niego rozpędzony samochód. Wcześniej grał jako bramkarz na czwartym i piątym poziomie rozgrywek piłkarskich w Polsce. Piłkarz zaczął trenować amp futbol dopiero w 2019 roku i przyznaje, że żałuje, że zaczął tak późno. Oleksy przez dwa lata poruszał się na wózku inwalidzkim, później dopiero zdobył protezę nogi.

W styczniu, po ogłoszeniu nominacji do finałowej grupy 11 najpiękniejszych bramek, piłkarz wyraził nadzieję, że dzięki nominacji “będzie duży rozgłos i stworzona zostanie świetna atmosfera wokół amp futbolu”. – Mam nadzieję, że bramka będzie w TOP3 i udowodnimy, jak powtarzam, że niepełnosprawność nie istnieje – podkreślił Oleksy.

 

– Jest to na pewno sygnał dla osób, które myślą, że niepełnosprawność jest końcem jakieś części życia, na przykład, że życie będzie bez sportu, bez pasji, bez możliwości pokonywania przeszkód. Marcin nam pokazuje, że wszystko da się zrobić – powiedział Dariusz Sylwestrzak, trener sekcji amp futbolu Warty Poznań.