Narkotyki w zakładzie karnym. Ponad 20 osób z zarzutami

Wytwarzanie, obrót i posiadanie środków odurzających i udzielanie ich osobom przebywającym w zakładach karnych to główna działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która została rozbita przez funkcjonariuszy CBŚP i Służby Więziennej. W sprawie podejrzanych jest ponad 20 osób.

 

Rozbicie grupy to efekt wielomiesięcznej pracy śledczych CBŚP z Zarządu w Poznaniu i funkcjonariuszy służby więziennej. Otrzymali oni informację od kierownictwa Zakładu Karnego, że osoby osadzone mają dostęp do narkotyków.

Przeanalizowano zebrany materiał w sprawie, by ustalić wszystkie osoby zaangażowane w proceder, a z uwagi na miejsce działania grupy, działania śledczych były skomplikowane.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego ustalono, że wśród podejrzanych mogą być pracownicy firmy tuż obok zakładu karnego, w której osadzeni wykonywali pracę.

Zdaniem śledczych, proceder mógł trwać od 2019 roku.

Po ustaleniu osób zaangażowanych podjęto decyzję o przeprowadzeniu akcji zatrzymania, do której włączono policjantów CBŚP z Poznania, Radomia, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. Działania przeprowadzono w kilku miejscach na terenie województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Zatrzymano osiem osób, w tym czterech pracowników cywilnych firmy przy zakładzie karnym oraz czterech byłych skazanych. Jednocześnie wykonano czynności z udziałem 14 osób osadzonych w różnych jednostkach.

W sprawie podejrzane są łącznie 23 osoby, przy czym 22 postawiono już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani obracali różnymi substancjami odurzającymi m.in. marihuaną, amfetaminą, 3-CMC i 4-CMC, a także nową substancją psychoaktywną tzw. prochem, który po zmieszaniu z tytoniem miał właściwości odurzające.