Wystawa z dziełami Malczewskiego ewakuowanymi z Ukrainy będzie dostępna dłużej

Wystawa obrazów Jacka Malczewskiego, które zostały ewakuowane z Lwowskiej Galerii Narodowej będzie dostępna w Poznaniu dłużej niż planowano.

 

Działania wojenne na terytorium Ukrainy związane z agresją Rosji na to państwo to zagrożenie nie tylko dla ludzi, zwierząt i infrastruktury, ale także dla ukraińskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego. Z tego powodu część dzieł z Ukrainy ewakuowano do innych państw, w tym m.in. do Polski.

Pod koniec listopada 2022 roku do Muzeum Narodowego w Poznaniu trafiły 34 dzieła Jacka Malczewskiego ewakuowane z Lwowskiej Galerii Narodowej. Rozpoczęto wówczas wystawę „Idę w świat i trwam”, która powstała tuż obok stałej ekspozycji poznańskiego muzeum z polskimi obrazami Malczewskiego.

Początkowo wystawa miała być dostępna do 31 marca, jednak z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, dyrekcja muzeum zdecydowała się ja przedłużyć. Depozyt dzieł sztuki na razie zaplanowano na rok, dlatego od 1 kwietnia obrazy trafiłyby do magazynu. Ostatecznie jednak nadal będzie można je podziwiać aż do 1 października.