Zmiana trendów w ginekologii i położnictwie – coraz mniej hospitalizacji, coraz więcej zabiegów ambulatoryjnych

Oddział Ginekologiczno-Położniczy to jedno z kluczowych miejsc w każdym szpitalu, gdzie przeprowadzane są zarówno proste, jak i skomplikowane zabiegi związane z ginekologią i położnictwem. Jednak w ostatnim czasie zauważalna jest tendencja do zmniejszania liczby hospitalizacji na oddziałach ginekologiczno-położniczych, a w zamian coraz częściej wykonywane są mało inwazyjne procedury ambulatoryjne.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przyjrzał się pracy oddziałów ginekologiczno-położniczych w regionie i przeprowadził analizę najczęściej wykonywanych procedur oraz ilości zabiegów. Wyniki badań pokazują, że Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ulicy Polnej w Poznaniu od lat odnotowuje najwięcej hospitalizacji ginekologicznych (bez tych dotyczących ciąży, porodów i połogu) – w 2022 roku aż 14 105. W ostatnim czasie jednak liczba hospitalizacji ginekologicznych spadła, nie tylko w Szpitalu Klinicznym, ale również w pozostałych placówkach.

Warto zwrócić uwagę, że analiza skupiła się nie tylko na liczbie hospitalizacji, ale także na rodzaju przeprowadzanych zabiegów. Wśród szpitali poznańskich, najwięcej zabiegów ginekologicznych przeprowadza Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ulicy Polnej, a na drugim miejscu Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Poza stolicą Wielkopolski, na uwagę zasługują Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu oraz szpital w Lesznie, gdzie wykonuje się dużo zabiegów.

W analizie uwzględniono również kwestię inwazyjności procedur. Wraz z postępem technologicznym i medycznym coraz więcej zabiegów można wykonać w sposób mało inwazyjny, co skraca czas hospitalizacji i powrotu do pełni zdrowia pacjentek. Wiele szpitali stawia na takie metody leczenia, co przyczynia się do zmniejszenia liczby hospitalizacji. Oczywiście, w niektórych przypadkach, konieczna jest hospitalizacja i przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu.

Wielkopolski oddział NFZ podkreśla, że analiza liczby hospitalizacji na oddziałach ginekologiczno-położniczych ma na celu przede wszystkim pokazanie wyborów pacjentek, a także potencjału i możliwości poszczególnych placówek.

Podsumowując, oddziały ginekologiczno-położnicze to nie tylko miejsce, gdzie odbywają się porody. To również miejsce, gdzie wykonywane są różne zabiegi ginekologiczne, zarówno mało inwazyjne, jak i bardziej skomplikowane. Wszystko zależy od potrzeb pacjentek i możliwości poszczególnych placówek.

Analiza przeprowadzona przez Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pokazała, że najwięcej pacjentek ginekologicznych przyjmował w 2022 roku Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ulicy Polnej w Poznaniu. Szpital ten odnotował 14 105 hospitalizacji niedotyczących ciąży, porodu i połogu. Natomiast jeśli chodzi o zabiegi ginekologiczne, to najwięcej z nich wykonano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UMP w Poznaniu, gdzie w 2022 roku przeprowadzono 7 828 hospitalizacji zabiegowych.

Warto zaznaczyć, że wśród szpitali notujących dużą liczbę hospitalizacji ginekologicznych i zabiegowych nie brakuje także szpitali spoza stolicy Wielkopolski. Na przykład Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu odnotował 1 613 pobytów ginekologicznych i 1 300 hospitalizacji zabiegowych.

W analizie przeprowadzonej przez Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia uwzględniono nie tylko liczbę hospitalizacji, ale również rodzaj wykonywanych zabiegów. Okazało się, że najczęściej wykonywanym zabiegiem była laparoskopia, czyli inwazyjna metoda diagnostyczna i terapeutyczna, w której do jamy brzusznej wprowadza się cienki, teleskopowy instrument z kamerą. Innym popularnym zabiegiem była histeroskopia, czyli badanie wewnątrzmaciczne, które pozwala na ocenę wnętrza macicy i wykonanie różnych procedur chirurgicznych.

Analiza pokazała także, że szpitale różnią się pod względem wykonywanych zabiegów. Niektóre placówki specjalizują się w zabiegach onkologicznych, inne w leczeniu zaburzeń hormonalnych, a jeszcze inne w chirurgii estetycznej. Wszystko zależy od specjalizacji lekarzy i dostępnych w danym szpitalu środków diagnostycznych i terapeutycznych.

Podsumowując, oddziały ginekologiczno-położnicze to ważne miejsca, w których wykonywane są różne procedury i zabiegi, które pomagają kobietom w utrzymaniu zdrowia