Kilkuset wystawców, występy, spotkania, warsztaty – ruszają Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne

Na Międzynarodowych Targach poznańskich rozpoczynają się dziś Poznańskie Targi Książki, którym towarzyszyć będą Targi Edukacyjne. To okazja dla uczniów i ich rodziców do zapoznania się z ofertą poznańskich placówek oświatowych, a dla miłośników literatury do zapoznania się z zarówno najnowszą ofertą jak i klasykami czytelnictwa.

 

Poznańskie Targi Książki to ponad 170 wystawców, którzy zaprezentują zarówno klasyki, ubiegłoroczne bestsellery jak i najnowsze propozycje wydawnicze. Wydarzenie cieszy się zwykle ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających – w ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 40 tysięcy osób. Organizatorzy spodziewają się podobnej liczby także w tym roku.

Podobnie jak przy każdej edycji także i w ten weekend w ramach targów będą odbywać się spotkania z autorami. Swoją obecność potwierdziło ponad 150 twórców, w tym m.in. Wojciech Chmielarz, Łukasz Orbitowski, Max Czornyj, Ryszard Ćwirlej, Katarzyna Barlińska (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera), Marta Łabęcka, Monika Rutka, Weronika Marczak czy Mateusz Cieślik. Nie zabraknie także pisarzy z zagranicy, jak Carla Montero, Antonio Iturbe i Jaroslav Rudis.

Spotkania autorskie będą prowadzone równolegle na czterech scenach, w tym jednej poświęconej Fundacji Granda i festiwalowi Granda. Co ważne, odbędą się tam spotkania z autorami nie tylko kryminałów, ale także książek dla dzieci, reportaży czy powieści obyczajowych.

Co ciekawe, tegorocznej edycji będą towarzyszyć również występy artystyczne, w tym Orkiestry Vivat, Wiktorii Krakowskiej, Katarzyny Hybiak oraz Joanny Dudkowskiej. Planowane są też pokazy taneczne i akrobatyczne m.in. uczniów wielkopolskich szkół.

Organizatorzy zadbali o zwiedzających w każdym wieku – od najmłodszych, przez nastolatków po dorosłych. Ostatniego dnia targów odbędą się także warsztaty ilustratorskie dla dzieci w wieku 7-14 lat, a przez wszystkie 3 dni będzie działała Strefa Rodzinnego Czytania.

Dostępna będzie również specjalna Strefa Scrabble, Strefa Komiksu oraz Giełda Winyli. Nowością będzie Strefa TikToka.

Równocześnie będą odbywać się też Targi Edukacyjne, którym w tym roku towarzyszy hasło „Wielkopolski pociąg do edukacji”. Swoją ofertę zaprezentuje niemal 150 placówek oświatowych.

W programie znalazły się także prelekcje, pokazy i szkolenia. Targi są okazją do porozmawiania z doradcami, którzy pomogą w odnalezieniu dalszej drogi kształcenia. Poza ofertą szkół, prezentowana będzie także ta dotycząca poznańskich uczelni oraz tego, co studentom oferuje Miasto Poznań.

Nie zabraknie też wystąpień gości specjalnych, w tym m.in. dr Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008-2018 czy Mariusz Szczygieł, wybitny polski reportażysta.

Ze szkoleń, wykładów i warsztatów będą mogli skorzystać przede wszystkim nauczyciele, pracownicy oświaty oraz bibliotekarze. W piątek i sobotę odbywać się będzie II Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Placówek Doskonalenia Nauczycieli i Publicznych Bibliotek Pedagogicznych.

Poznańskie Targi Książki oraz Targi Edukacyjne będą się odbywać przez cały weekend, od piątku do niedzieli, w dniach 10-12 marca. Udział jest bezpłatny. Wydarzenia będą odbywać się w pawilonach 5A, 7, 7A, 8 i 8A. Warsztaty odbywają się w Poznań Congress Center – wejście od ul. Śniadeckich.