Podsumowano II etap inwestycji w Forcie VII. Zwiedzający zobaczą miejsca, które nie były do tej pory dostępne

Już od połowy kwietnia udostępnione dla zwiedzających zostanie cała lewa strona Fortu VII. Będzie to możliwe dzięki prowadzonemu programowi renowacji i adaptacji fortu, jako miejsca historycznego dla zachowania dziedzictwa kulturowego.

 

Na terenie Fortu VII prowadzony jest projekt „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego”, którego całkowita wartość wynosi niemal 28 mln złotych. Obecnie kończy się wart 3 mln 46 tysięcy złotych II etap projektu. Niemal 2,6 mln złotych pochodzi z Funduszy Europejskich, a 110 tysięcy złotych przekazał Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Dziś podsumowano prace w ramach II etapu prac. Rozbudowano ścieżkę zwiedzania o przestrzenie, które do tej pory nie były dostępne, a są istotne w zakresie opowieści o martyrologii więźniów KL Posen.

II etap inwestycji obejmował część lewą koszar szyjowych na poziomie 0 i poziomie -1, a także wnętrza blokhauzu i kaponiery czołowej. Wykonano też różnego rodzaju prace montażowe – instalacji elektrycznych, ogrzewania, oświetlenia, rozdzielnic, czujek dymu, kamer monitoringu.

Muzeum wzbogacono o urządzenia techniczne, a także poszerzono infrastrukturę ekspozycyjną. Od 15 kwietnia dla zwiedzających będzie otwarta cała lewa część Fortu. Prawa strona ma być dostępna od 17 czerwca.

„Spotykamy się w miejscu tragicznym dla historii Wielkopolan, ale też miejscu, które ma niezwykły potencjał edukacyjny i przekazuje wiedzę o historii wojskowości. To połącznie – martyrologii i wojskowości, w zakresie historii fortyfikacji – jest oczywiście trudne i zdajemy sobie z tego sprawę. Dziś mamy finał przełomowego etapu. Nad tym miejscem będziemy pracować jeszcze wiele lat, by osiągnąć pełnię zadowolenia z tego, jak to miejsce można wykorzystać. Przełomowe było zainwestowanie w to miejsce dużych pieniędzy, w tym części środków z Unii Europejskiej. Łącznie 13 milionów złotych pochodzi z WRPO 2014+, kolejna znacząca część z budżetu Miasta Poznania. Całość dotychczasowych w Forcie VII jest warta 28,5 mln zł.” – podkreślił Marszałek Marek Woźniak

Z kolei do końca roku planowane jest otwarcie pierwszej, nowej wystawy opowiadającej o kobietach, więźniarkach KL Posen.

Plany związane z renowacją i adaptacją fortu dotyczą także przyszłego roku. W lutym 2024 roku pojawi się wystawa przedstawiająca losy więzionych harcerzy.