Spółka w holdingu Sebastiana Kulczyka z ogromnym zyskiem. Wynik zaskoczył nawet analityków

Czysty zysk przekraczający 300 mln złotych – taki wynik osiągnęła w ostatnim kwartale 2022 roku spółka Ciech w holdingu Sebastiana Kulczyka. To wynik, jakiego nie spodziewali się analitycy.

 

Grupa Ciech w raporcie finansowym spółki przekazała, że w ostatnim kwartale 2022 roku uzyskała 332,4 mln złotych zysku netto, czyli o aż 470% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. To wynik, który zaskoczył nawet analityków i wynosi 43% więcej niż średnie prognozy analityków giełdowych.

Sebastian Kulczyk, a właściwie jego spółka KI Chemistry posiada 51,1% kapitału Ciechu, dlatego wynik mocno cieszy poznańskiego biznesmena. Z opublikowanego w piątek raportu finansowego spółki wynika, że w całym 2022 roku Ciech zarobił na poziomie skonsolidowanym 566 mln złotych, co jest drugim wynikiem w historii spółki (najwyższy osiągnięto w 2016 roku – 593 mln złotych).

Jak przyznał Sebastian Kulczyk w komentarzu do raportu, to najlepszy rok w historii Grupy, której wynik EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) po raz pierwszy przekroczył miliard złotych. Podkreślił, że udało się to osiągnąć mimo „wyzwań ekonomicznych i geopolitycznych”.

Co ciekawe, w sprawozdaniu wskazano wprost, że „sprzyjająca sytuacja popytowa pozwoliła Grupie na przełożenie na klientów rosnących kosztów wytworzenia produktów sodowych. Dzięki temu segment sodowy osiągnął rekordowe w historii Grupy przychody”.

Dobry wynik odnotowano także w segmencie agro, czyli produkcji środków ochrony roślin. Na trzecim miejscu znalazł się segment krzemianów – sodu i potasu.

„Grupa Ciech obecnie jest największym dostawcą tego półproduktu w Europie. Udziały Grupy w sprzedaży tych krzemianów na europejskim wolnym rynku szacowane są na ok. 35 proc.-40 proc.” – napisano w sprawozdaniu finansowym