Mieszkańcy Poznania sprawdzają, na co wydawane są pieniądze z ich podatków

Do końca miesiąca należy rozliczyć podatek dochodowy za ubiegły rok. Miasto Poznań zachęca, by zrobić to w stolicy Wielkopolski, wspierając miejski budżet, a tym samym przyczyniając się do rozwoju miasta. By każdy mógł zobaczyć, na co wydawane są pieniądze z rozliczeń podatników, przygotowano specjalny kalkulator.

 

Wpływy do budżetów samorządów z podatków PIT są jednymi z najbardziej istotnych źródeł dochodu. Szczególnie po reformach w ostatnich latach, które nie tylko zmniejszyły wpływy, ale także naraziły samorządy na dodatkowe koszty, a także w czasach wysokiej inflacji każde rozliczenie jest niezwykle istotne. Nic więc dziwnego, że miasta i gminy prześcigają się w zachęcaniu mieszkańców do rozliczenia podatków „u siebie”.

Miasto Poznań przypomina, że nie jest konieczne zameldowanie – wystarczy mieszkać w stolicy Wielkopolski, by rozliczyć tu swój podatek. To informacja skierowana przede wszystkim do studentów, ale także do innych osób, które są mieszkańcami Poznania, ale zameldowane są w innej gminie.

W ubiegłym roku średni wpływ do miejskiego budżetu od jednego rozliczonego w Poznaniu PITu wyniósł 2,9 tysięcy złotych rocznie.

Pieniądze z podatków są wykorzystywane do utrzymania, działalności i rozwoju miasta. To fundusze, z których można np. wybudować drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, szkoły, parki czy tereny zielone. Pozwalają też na m.in. organizację imprez i festiwali, warsztatów dla mieszkańców czy realizować programu np. w ramach pakietu usług dla najstarszych mieszkańców.

Tyle w teorii – a jak to jest w praktyce? Ile wynosi „cegiełka” dokładana przez każdego podatnika i na co oraz w jakiej kwocie może być spożytkowana? Miasto przygotowało specjalny kalkulator, który umożliwia sprawdzenie na co wydawane są pieniądze podatnika. Wystarczy w okienku wpisać kwotę zarobków miesięcznych netto (czyli „na rękę”), a na grafice pokażą się kwoty i obszary dofinansowane z wpływu z podatku.

Kalkulator podaje kwoty uwzględniając 2 progi podatkowe (12% oraz 32%) z wyłączeniem dodatkowych ulg i odliczeń, który każdy wpisuje indywidualnie w swoim rocznym rozliczeniu.

Narzędzie dostępne jest online, na stronie OK Poznań tutaj.