MPK Poznań testuje panele fotowoltaiczne na tramwaju

Na poznańskie ulice wyjechał kolejny tramwaj Siemens Combino, który przeszedł naprawę. Ten egzemplarz jest jednak wyjątkowy, ponieważ ma na dachu… panele fotowoltaiczne.

 

MPK Poznań testuje nowe rozwiązanie, które ma być kolejnym krokiem w kierunku odpowiedzialnego zarządzania i wykorzystywania energii odnawialnej. Na tramwaju Siemens Combino, który właśnie przeszedł kompleksowy przegląd i naprawę, zamontowano panele fotowoltaiczne.

Pozyskana energia ma wspomagać zasilanie systemów pokładowych z instalacji 24 V. Co istotne, rozwiązanie testowe jest realizowane przez firmy Enika i Saatz bez dodatkowych kosztów dla miejskiego przewoźnika.

Podczas testów sprawdzana będzie ilość zaoszczędzonej dzięki rozwiązaniu energii elektrycznej. Po analizie wyników w warunkach eksploatacyjnych zostanie podjęta decyzja, czy rozwiązanie będzie wdrażane na kolejnych pojazdach.

MPK Poznań posiada w taborze 14 tramwajów Siemens Combino, które kursują po poznańskich ulicach od 2003 roku. W tym roku przyszedł czas na szczegółowy przegląd elementów konstrukcji, zamontowanych urządzeń, podzespołów, instalacji i wyposażenia, a także wykonanie niezbędnych napraw, wymian czy modernizacji. Do tej pory z serwisu powróciły dwa pojazdy.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.