W Poznaniu odbyły się obchody 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

W Poznaniu odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą Zbrodni Katyńskiej.

 

Obchody 83. rocznicy jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ofiar Katynia i Sybiru, która w południe odbyła się w kościele oo. Dominikanów.

Następnie uczestnicy przeszli w asyście wojska, służb i Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod Pomnik Ofiar Katynia i Sabiru przy CK Zamek, gdzie około 13:15 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

Pod pomnikiem upamiętniającym ponad 25 tysięcy polskich jeńców zamordowanych w Katyniu oraz półtora miliona Polaków wywiezionych na Sybir i stepy Kazachstanu złożono wiązanki kwiatów i oddano hołd ofiarom.

Wśród uczestników byli m.in. przedstawiciele władz miejskich, województwa, samorządu i Parlamentu, a także kombatantów, organizacji samorządowych i mieszkańców.

W swoim przemówieniu gospodarz obchodów, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak nawiązał do obecnej sytuacji i pamięci o zbrodniach.

– Choć od zbrodni na polskich jeńcach obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie i w miejscach, których do tej pory nie poznaliśmy, minęły 83 lata, wielu obywateli Federacji Rosyjskiej, na czele ze swymi władzami, świadomie odrzuca historyczne fakty. Putinowska Rosja nie chce słyszeć szumu lasu wyrosłego na katyńskich mogiłach. Putinowska Rosja nie chce, by strażnicy pamięci, także Rosjanie, przypominali, kto był oprawcą, a kto ofiarą. Putinowska Rosja również dziś zabija bezbronnych obywateli Ukrainy. I kolejny raz kłamie, wykorzystując potężną machinę propagandową. To przejmująca lekcja dla nas – dla społeczeństw demokratycznych, żyjących w świecie zachodnich wartości. To ostrzeżenie przed autorytaryzmem i brakiem społecznej kontroli nad władzą. Tragiczna przeszłość znów stanowi dla nas źródło poważnej refleksji nad bezpieczeństwem państwa, pozycją na scenie międzynarodowej, sojuszami i zagrożeniami. I nad niezmiennością natury ludzkiej pomimo postępu w tak wielu dziedzinach naszego życia – mówił Marek Woźniak.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony 13 kwietnia upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu na terenach byłego ZSRR masowych grobów polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Tego dnia oddajemy także hołd Polakom wywiezionym na wschód podczas drugiej masowej zsyłki na Sybir.