Sprawdź, czego możesz potrzebować na wiosenne wyprawy rowerowe

Wiosna to idealny czas, aby wyciągnąć rower z garażu i wyjechać na pierwsze pozimowe trasy. Przyjemna wyprawa rowerowa zaczyna się jednak o kompleksowego przygotowania i w ten sposób nic nas nie zaskoczy w drodze. Sprawdź, o czym warto pamiętać przed pierwszą wycieczką rowerową wiosną.

Sprawny rower – zacznij od podstaw

Bezproblemowa podróż opiera się głównie na sprawnym technicznie rowerze. Aby mieć pewność, że nic nieprzewidzialnego się nie wydarzy, warto podjąć się przeglądu jeszcze przed wyjazdem na trasę. Dobrze jest to zrobić na kilka dni przed wyznaczoną datą, aby w przypadku jakichś problemów, móc bez pośpiechu kupić niezbędne do naprawy elementy i przywrócić rower do życia. Jeśli zetkniemy się z trudniejszym przypadkiem, dobrze jest skorzystać z pomocy serwisu rowerowego.

Aby kompleksowo przeprowadzić taki przegląd, należy trzymać się kilku punktów. Po pierwsze, dokładnie oczyść sprzęt. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ciśnienia w oponach oraz test sprawności hamulców i napędu. Tutaj ważny jest stan klocków hamulcowych. Istotna okazuje się również amortyzacja, dzięki czemu zapewnimy sobie pełnię komfortu w trakcie jazdy.

Niezbędnik rowerzysty

Niespodziewane problemy w drodze to często najgorszy sposób na zepsucie wyprawy rowerowej. Warto zatem zadbać o niezbędne elementy wyposażenia. W to należy wliczyć zarówno rzeczy umożliwiające naprawę roweru, jak i usprawnią podróż. Jeśli chcemy zapoznać się z możliwymi produktami, możemy odwiedzić sklep rowerowy. W takich miejscach znajdziemy wszystko, czego moglibyśmy potrzebować do zadbania o przyjemną wycieczkę rowerową. Dzięki temu poczujemy się pewnie i bezpiecznie nawet w najtrudniejszych momentach trasy.

Bezpieczeństwo na drodze

Wyposażenie rowerzysty to również elementy pozwalające na szybki powrót na trasę po awarii czy bezpieczne przemieszczanie się w ekstremalnych warunkach. Tutaj niezwykle istotne okazują się dodatkowe odblaski czy światła, które pozwolą na jazdę po zmroku. W zakres niezbędnych elementów należy zaliczyć również bidon oraz zapas przekąsek, aby zachować odpowiedni poziom energii w trasie. Niezwykle istotny będzie także zestaw naprawczy,  w którego składzie pojawią się podstawowe narzędzia oraz pompka rowerowa. Dobrą praktyką jest również zabranie ze sobą zapasowej dętki. W przypadku opon bezdętkowych przyda nam się dodatkowo pompka na nabój CO2.

Odzież rowerowa – o czym nie zapomnieć?

Odzież rowerowa to szczególny element wyposażenia rowerzysty. Warto zatem zdecydować się na dedykowaną, specjalistyczną odzież. Ze względu na to, że jest przygotowana z uwzględnieniem wszelkich potrzeb osób poruszających się rowerem, najlepiej sprawdzą się na dłuższych trasach. Taka odzież jest oddychająca, dzięki czemu skutecznie odprowadza pot w trakcie wysiłku. Dodatkowe wstawki oraz panele wiatroszczelne uchronią nas również od wiatru, co szczególnie przyda się w chłodne dni. Zadbajmy również o odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nas przed słońcem i otaczającymi owadami.