Leszek Możdżer i Jerzy Nowosielski uhonorowani nagrodą „Divinis et humanis” Akademii Lubrańskiego

W niedzielę wieczorem, podczas uroczystości w Akademii Lubrańskiego, dwie wybitne postacie polskiej kultury i sztuki zostały uhonorowane prestiżową nagrodą “Divinis et humanis”. Nagrodę tę otrzymali wybitny pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Leszek Możdżer oraz ikonopis i malarz Jerzy Nowosielski (pośmiertnie).

Jan Lubrański, człowiek renesansu, szanując przeszłość, umiał patrzeć w przyszłość. Jego zamysły i dokonania były znaczące w czasach jemu współczesnych, ale także dzisiaj są inspiracją dla działań na wielu różnych polach – kultury, sztuki, nauki. Fundacja jego imienia podejmuje wiele projektów, które w swym założeniu są piękne i mądre, służą człowiekowi.

Nagroda “Divinis et humanis” jest jednym z tych projektów, wręczanym za wybitne osiągnięcia w przestrzeni kultury, sztuki, nauki, spraw społecznych oraz humanistycznych i religijnych. Laureaci są doceniani za wiedzę, fantazję, wyobraźnię i postawę przekraczające to, co zwykłe, oczywiste i powszechne, za łączenie spraw „ziemskich i boskich”.

Ubiegłoroczny laureat nagrody, ks. prof. Michał Heller, życzył Akademii Lubrańskiego, aby „głęboko wczytała się w swoje hasło i skutecznie je realizowała. ‘Divinis et humanis’ dla naszych czasów. Nie żyje w swoich czasach, kto ich nie wyprzedza o kilka kroków”. Laureatami nagrody w 2023 roku są właśnie tacy ludzie: genialni, wyprzedzający i przekraczający swoje czasy.

Leszek Możdżer, to wirtuoz fortepianu, kompozytor i aranżer, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki jazzowej, improwizowanej, fortepianowej, poważnej, filmowej, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Natomiast Jerzy Nowosielski był wybitnym malarzem, rysownikiem, scenografem, pedagogiem, teoretykiem i krytykiem sztuki, filozofem i teologiem prawosławnym, jednym z najważniejszych współczesnych malarzy w Polsce oraz jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.

Laudacje na cześć wyróżnionych wygłoszą charyzmatyczna dyrygentka Agnnieszka Duczmal i teolog prawosławny, dyplomata Michał Klinger podczas Święta Akademii Lubrańskiego 21 maja 2023 r.

W uzasadnieniu Kapituły Nagrody „Divinis et humanis”, Jerzemu Nowosielskiemu przyznano medal między innymi za to, że w czasach gdy kultura niechętnie pyta o sens życia i śmierci, a ubóstwia płytkie ekscentryzmy, jego malarstwo i myśli mogą okazać się zbawienne. Leszek Możdżer został wyróżniony za bycie fantastycznym łącznikiem między światem muzyki klasycznej a światem jazzu, oraz za charyzmatyczne projekty artystyczne, „świetny warsztat i piękną duszę”.

Nagroda “Divinis et humanis” to hołd dla tych, którzy są w stanie przekroczyć granice swoich czasów, inspirując nas do dalszego poszukiwania, nauki i twórczości. Jak mówił ks. prof. Michał Heller, „nie żyje w swoich czasach, kto ich nie wyprzedza o kilka kroków”. Leszek Możdżer i Jerzy Nowosielski są właśnie takimi osobami – wizjonerami, których prace i dokonania nie tylko odbijają ducha naszych czasów, ale również wskazują drogę do przyszłości.

Podkreślić należy, że działalność Akademii Lubrańskiego i organizacja tak ważnych wydarzeń kulturalnych jak Święto Akademii Lubrańskiego, nie byłaby możliwa bez wsparcia jej partnerów. W tym roku, jednym z kluczowych partnerów Akademii jest firma MB Motors, czołowy dealer samochodów Mercedes-Benz w Polsce. Drugim ważnym partnerem jest Codziennypoznan.pl – portal internetowy, który od lat dostarcza mieszkańcom Poznania aktualne informacje z regionu.

Partnerstwo tych dwóch instytucji z Akademią Lubrańskiego podkreśla ich zaangażowanie w rozwój kultury i sztuki, jak również ich chęć uczestnictwa w promowaniu wybitnych postaci naszych czasów. Dzięki takim partnerstwom możliwe jest nie tylko kontynuowanie tradycji Akademii, ale również realizowanie nowych, ambitnych projektów, które wpływają na rozwój społeczności lokalnej i kulturalnej.