Kajakarze oraz kolarze zdominowali tegoroczne nagrody sportowe powiatu poznańskiego

Podczas sesji Rady Powiatu Poznańskiego miała miejsce uroczystość wręczenia nagród sportowych za rok 2022, której głównymi bohaterami okazali się kajakarze i kolarze. Jak podkreślał starosta poznański, Jan Grabkowski, powiat regularnie docenia sukcesy swoich sportowców, którzy dumnie reprezentują swoją społeczność na krajowych i międzynarodowych arenach.

 

Podczas ceremonii wręczenia nagród podziwiano osiągnięcia w czterech kategoriach wiekowych, uwzględniając zarówno indywidualne, jak i drużynowe sukcesy, a także pracę trenerów. Łącznie, uhonorowano 48 osób, co świadczy o pomyślnym roku dla sportowców z powiatu poznańskiego.

Najważniejsze nagrody trafiły do kajakarzy: Marcela Krawca, Eryka Wilgi oraz Piotra Kujawy. Ich osiągnięcia są rezultatem skutecznej pracy trenerskiej Dariusza Bresińskiego, który otrzymał główną nagrodę w kategorii trenerów. Jego strategia szkoleniowa przyniosła owoc w postaci kilku medali zdobytych przez kanadyjkarzy, w tym na mistrzostwach świata.

Wśród laureatów pierwszych nagród znalazła się również Michalina Oleszak, młoda kolarka, która podbiła wiele serc kibiców podczas torowych mistrzostw Polski szkółek kolarskich. Kolarski talent dziewczyny został wypatrzony w UKS Jedynka Kórnik, miejscowym klubie, który przez lata kształtował młodych kolarzy.

Doceniono także osiągnięcia drużyn, nagradzając młode piłkarki ręczne z Bukowsko-Dopiewskiego KPR oraz hokeistki na trawie z UKS SP5 Swarka Swarzędz. Wyróżnienia przyznano również reprezentantom sekcji paralekkoatletycznej z Owińsk.

Ceremonia była nie tylko okazją do uznanie sukcesów sportowych w roku 2022, ale również podkreślenia ważności inwestowania w sport i rozwijania młodego pokolenia sportowców. Sportowcy zostali nagrodzeni kwotami od 1,8 tys., 2,5 tys. do 3 tys. złotych, jako dowód uznania ich ciężkiej pracy i oddania sportowi.

Laureaci:

MŁODZIK

1. Michalina Oleszak (kolarstwo)
Wychowanka UKS Jedynka Kórnik to czterokrotna złota medalistka mistrzostw Polski szkółek kolarskich na torze, które odbyły się w Pruszkowie. O jej uniwersalności najlepiej świadczy fakt, że wygrywała w takich konkurencjach jak wyścig punktowy na 5 km, wyścig eliminacyjny, scratch oraz wyścig na 250 m ze startu wspólnego.

2. Lena Paprzycka (zapasy, sumo)
Mieszkanka gminy Czerwonak w ubiegłym roku została w Kielcach mistrzynią Polski w zapasach w kategorii do 36 kg, a na mistrzostwach Europy w Zagrzebiu była piąta. Zajęła też pierwszą lokatę w międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików w sumo.

3. Mateusz Błaszak (kolarstwo)
Zawodnik UKS Jedynka Kórnik został mistrzem Polski szkółek kolarskich na torze w wyścigu punktowym.

JUNIOR MŁODSZY

1. Marceli Krawiec (kajakarstwo)
Kanadyjkarz ze Swarzędza znakomicie spisał się na mistrzostwach świata juniorów i U23 w Szeged, gdzie w osadzie C4 zdobył brązowy medal w sprincie kajakowym na 500 m. Na tym samym dystansie wygrał również mistrzostwa Polski w jedynce. Wraz z osadą zapewnił sobie także triumf w Turnieju Nadziei Olimpijskich, który odbył się w Bratysławie.

2. Wiktor Szala (paralekkoatletyka)
Zawodnik sekcji przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach to m.in. czterokrotny mistrz Polski w biegach w paralekkoatletyce, które odbyły się w Kozienicach. Wygrał też bieg na 100 m podczas Europejskich Igrzysk Młodzieży Niepełnosprawnej w Brnie.

3. Julian Gabrusewicz (kolarstwo)
Reprezentant UKS Jedynki Kórnik wygrał wyścig indywidualny na 500 m torowych mistrzostw Polski elity i juniorów młodszych w konkurencjach nieolimpijskich w Pruszkowie.

JUNIOR STARSZY

1. Eryk Wilga (kajakarstwo)
Mieszkający w gminie Czerwonak kanadyjkarz jest specjalistą w kajakarstwie długodystansowym. W ubiegłym roku został mistrzem świata juniorów jedynek na dystansie 5 km, które odbyły się w węgierskim Szeged. Doskonale radzi sobie również w maratonach kajakowych. Na mistrzostwach Europy w duńskim Silkeborgu wygrał, a na mistrzostwach świata juniorów w portugalskim Ponte de Lima był drugi.

2. Marta Burzyńska (taekwondo olimpijskie)
Mieszkanka gminy Rokietnica w ubiegłym roku została srebrną oraz brązową medalistką klubowych mistrzostw Europy. Jest mistrzynią Polski juniorek indywidualnie.

3. Mateusz Przymusiński (kolarstwo)
Kolarz UKS Jedynka Kórnik zdobył m.in. srebrny medal mistrzostwa Europy juniorów w sprincie drużynowym, które odbyły się w portugalskiej Anadii. Jest też młodzieżowym mistrzem Polski w kolarstwie torowym w keirinie, a tytuł ten wywalczył na welodromie w Pruszkowie.

MŁODZIEŻOWIEC

1. Piotr Kujawa (kajakarstwo)
Kajakarz mieszkający w gminie Swarzędz w ubiegłym roku w osadzie C4 został brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów w Szeged w rywalizacji na 500 m, a w osadzie C2 na 1000 m sięgnął po srebrny medal podczas mistrzostw Europy juniorów w Belgradzie. Dwukrotnie stawał też na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski juniorów w dwójce oraz czwórce.

2. Joanna Błaszczak (kolarstwo)
Zawodniczka UKS Jedynka Kórnik wywalczyła srebrny medal torowych młodzieżowych mistrzostw Europy w portugalskiej Anadii w sprincie drużynowym. Może się też pochwalić srebrnym i brązowym krążkiem wywalczonym podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w konkurencjach nieolimpijskich.

3. Kinga Pietrzak (snooker, bilard)
Zawodniczka Akademii Bilardowej Rokietnica to srebrna medalistka mistrzostw Europy w snookerze par w albańskim Shengjin oraz bilardowa brązowa medalistka mistrzostw Polski w odmianie 10 bil.

DRUŻYNA MŁODZIK

Bukowsko-Dopiewski KPR – srebrne medalistki halowych mistrzostw Polski młodziczek. Zespół grał w składzie: Oliwia Alejska, Zofia Wojtkowiak, Maja Wechman, Zofia Śniecińska, Aleksandra Tonder, Lena Mikołajczak, Michalina Urbaniak, Gabriela Szurkowska, Małgorzata Kelar, Magdalena Paczkowska, Patrycja Sammler, Magdalena Jankowska, Hanna Lipska, Amelia Wiśniewska, Oliwia Mateńko, Zofia Lechna oraz Amelia Różycka.

DRUŻYNA JUNIOR MŁODSZY

Reprezentantki UKS SP5 Swarek Swarzędz – Julia Rymer, Jagoda Arciszewska oraz Dagmara Czerniak – były częścią reprezentacji Polski, która w Bazylei zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy. Ze swoją klubową drużyną wywalczyły również złote medale mistrzostw Polski w hokeju na trawie juniorek zarówno na otwartych boiskach jak i w odmianie halowej.

DRUŻYNA JUNIOR STARSZY

Mieszkająca w Otuszu Zofia Bartkowiak wraz z reprezentacją Polski została brązową medalistką mistrzostw świata juniorek w plażowej odmianie piłki ręcznej. Jest również mistrzynią Polski w tej samej konkurencji.

TRENER

1. Dariusz Bresiński (kajakarstwo)
Mieszkaniec Lubonia to szkoleniowiec m.in. nagrodzonych kanadyjkarzy – medalistów mistrzostw świata i Europy, Marcelego Krawca i Eryka Wilgi.

2. Karolina Peda (piłka ręczna)
Trenerka Zofii Bartkowiak.

3. Robert Taciak (kolarstwo)
To on, od wielu już lat, stoi za sukcesami kolarzy z Kórnika.

WYRÓŻNIENIA

Reprezentanci sekcji paralekkoatletycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach: Wiktor Szala, Damian Sobański, Kacper Śliwiński, Anna Sikora, Wiktor Jabłoński, Joanna Łucka, Marlena Stankiewicz, Łukasz Grabowski, Dominik Iwański, Mateusz Orzeł, Szymon Kipar i Marcin Krygowski, którzy okazali się bezkonkurencyjni w drużynowej klasyfikacji medalowej juniorów niepełnosprawnych podczas mistrzostw Polski w Kozienicach.