Gianni Versace w Starym Browarze – znamy szczegóły wystawy w Galerii na Dziedzińcu

Projekty mistrza Gianniego Versace już niedługo będzie można podziwiać w Starym Browarze. O wyjątkowej wystawie będącej częścią obchodów 20. urodzin poznańskiej galerii, rozmawialiśmy z Martą Kabsch – PR Manager Starego Browaru.

Stary Browar, jedno z najbardziej prestiżowych centrów handlowych w Polsce, obchodzi w tym roku swoje 20. urodziny. Z tej okazji, galeria przygotowuje niezwykłą wystawę poświęconą jednemu z najwybitniejszych projektantów mody w historii – Gianniemu Versace. Wydarzenie to jest nie tylko hołdem dla jego twórczości, ale również okazją do zaoferowania odwiedzającym unikalnego doświadczenia związanego z modą i sztuką.

Kuratorem retrospektywnej wystawy w Starym Browarze został Wojciech Piotr Onak we współpracy z gościnnymi kuratorami Karlem von der Ahé i Sasiką Lubnow, którzy tworzą duet Dreamrealizer. Miejsce, w którym odbędzie się wystawa również nie jest przypadkowe.

„Galeria na Dziedzińcu jest nazywana galerią pop-kultury. Programy wystaw, które są tam organizowane dedykowane są projektom multidyscyplinarnym, krążącym wokół tematów sztuki, fotografii, muzyki czy mody” – zaznacza gościni programu „Hej Poznań”.

W przeszłości odbywały się w niej wystawy Björk, Davida LaChapelle’a czy Daniela Lismore’a, a także polskich artystów, m.in. Noriakiego oraz twórców Polskiej Szkoły Plakatu.

Gianni Versace był włoskim projektantem mody, uważanym za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych twórców w przemyśle modowym. Jego rodzina była związana z modą, dlatego już od najmłodszych lat się nią interesował. W Galerii na Dziedzińcu będzie można zobaczyć jak kształtował się jego styl na przestrzeni lat. Na każdym piętrze zostanie przedstawiony inny okres jego twórczości.

Wielkim źródłem inspiracji dla Gianniego Versace były Włochy – kraj, w którym się urodził i który był zawsze obecny w jego życiu i twórczości. Versace wykorzystywał włoskie elementy kultury, historii i sztuki, aby tworzyć unikalne i niepowtarzalne projekty. Znaczącą rolę w jego projektach odegrał barok, który charakteryzował się bogactwem, detalami i ekstrawaganckimi formami, co idealnie wpisywało się w estetykę marki Versace.

„Kolejne piętro to przeprowadzka do lat 90. i czasów kiedy krążył między Europą, a Stanami Zjednoczonymi. To z kolei jest historia o tym jak Gianni rozumiał kobiecość i męskość, a było to u niego przewrotne i nieoczywiste” – dodaje Marta Kabsch.

Będą w Stanach Zjednoczonych zamieszkał w Miami, które było dla niego ogromną inspiracją. Miasto przyciągało go swoim energetycznym stylem życia, żywymi kolorami, tropikalnym klimatem i wpływem kultury latynoamerykańskiej. Te elementy znalazły odzwierciedlenie w jego projektach, które były pełne wibracji, intensywnych barw i egzotycznych wzorów. Okres ten zainspirował kuratorów wystawy, aby stworzyć salę, która będzie podzielona na dwie części. Jedna z nich będzie kolorowa, a druga mroczna związana z kolekcjami inspirowanymi estetyką sadomaso. Marta Kabsch podkreśla, że historia ta opowiada o tym, że Gianni Versace poprzez modę agitował wolność rozumianą na wiele sposobów.

Ostatnie piętro w Galerii na Dziedzińcu będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli mody. Znajdą się tam oryginalne projekty Versace z lat 90. wypożyczone z międzynarodowych prywatnych kolekcji.

Premiera wystawy „Gianni Versace – Retrospective” odbędzie się 1 września i będzie można ją odwiedzać do końca stycznia 2024 roku.

Więcej można dowiedzieć się z rozmowy z Martą Kabsch w programie ‚Hej Poznań”.