Poznaniacy zgłosili ponad 34,6 tys. spraw straży miejskiej w zaledwie 6 miesięcy

Obszary działań straży miejskiej są różne i w każdym z nich regularnie odnotowywane są interwencje. W pierwszym półroczu 2023 roku poznańscy funkcjonariusze najczęściej interweniowali w związku ze zgłoszeniami z zakresu ruchu drogowego czy też spalania substancji zabronionych. Nie zabrakło też tych dotyczących nielegalnych wysypisk śmieci, wraków, niszczenia zieleni czy też próśb o pomoc dla zwierząt.

 

Straż miejska podsumowała pierwsze pół roku 2023. W tym czasie mieszkańcy zgłosili 36 455 spraw, spośród których najwięcej, bo aż 20 886 dotyczyło zagrożeń w ruchu drogowym. Na drugim miejscu, z 7 344 zgłoszeniami znalazła się czystość i ochrona środowiska.

Przez pierwsze sześć miesięcy roku, dzięki działaniom strażników z poznańskich ulic usunięto 324 wraki pojazdów, które blokowały miejsca parkingowe i negatywnie wpływały na poziom estetyki w okolicy.

Przeprowadzono też 728 kontroli w zakresie spalania zabronionych substancji w ogniskach i domowych instalacjach grzewczych. W aż 220 przypadkach wykazano łamanie przepisów, w wyniku czego ukarano 205 osób, a 15 pouczono. W 9 przypadkach konieczne było pobranie próbek popiołu, które poddano badaniom w laboratorium, aby ustalić spalane substancje.

Strażnicy sprawdzali też jakość stosowanych paliw stałych przez mieszkańców i przedsiębiorców. Ujawniono 39 nieprawidłowości, które zakończyły się 27 mandatami, 11 pouczeniami i jedną sprawą w sądzie.

Doprowadzono także do likwidacji 526 nielegalnych wysypisk odpadów, a ustaleni sprawcy zostali ukarani mandatami. W związku z niszczeniem zieleni interweniowano 1337 razy.

Do Zarządu Zieleni Miejskiej strażnicy miejscy zgłosili 123 sprawy wymagające interwencji pracowników zieleni. Do Pogotowia Czystości przekazano 525 przypadki zaśmiecania dróg, a podmiotom odpowiedzialnym za utrzymanie porządku zgłoszono ponad 1000 zanieczyszczonych miejsc.

Interweniowano także wobec zwierząt wymagających pomocy ze strony człowieka. W pierwszym półroczy przekazano 463 ptaki do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Do schroniska dla zwierząt przekazano 133 bezpańskie psy i 72 koty wymagające pomocy. Interweniowano także wobec dzikich zwierząt, które pojawiły się wśród zabudowań – dzików i lisów.

Strażnicy podejmowali też interwencje wobec osób wyprowadzających psy na spacer. Wykazano 160 nieprawidłowości, w tym m.in. brak smyczy czy też brak sprzątania po pupilu.

Zgłoszenia przyjmowane są przez służbę dyżurną straży miejskiej przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Można to zrobić na kilka sposobów: telefonicznie (nr 986), pocztą elektroniczną (sm@um.poznan.pl), poprzez aplikację Smart City, osobiście lub wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie Straży Miejskiej.