Prawomocny wyrok w sprawie brutalnego pobicia kierowcy MPK

Po dwóch latach od zdarzenia Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał wyroki pierwszej instancji dla napastników, którzy zaatakowali i brutalnie pobili kierowcę autobusu MPK Poznań.

 

Do brutalnego pobicia doszło pod koniec października 2021 roku na al. Praw Kobiet na poznańskich Naramowicach, w autobusie linii numer 169. Dwóch mężczyzn będących pasażerami piło alkohol i zachowywało się głośno i agresywnie. Gdy zainterweniował kierowca pojazdu, został zaatakowany i brutalnie pobity. Napastnicy zadawali mu liczne ciosy pięściami w twarz. Sprawcy uciekli, ale szybko zostali ustaleni i zatrzymani.

W maju 2022 roku poznański sąd pierwszej instancji wydał wyroki w sprawie. Mikołaj S., który zdaniem prokuratury był prowodyrem całego zajścia, usłyszał wyrok 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Miał też zapłacić 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pobitego kierowcy. Drugi oskarżony Mikołaj M. został skazany na 2 lata pozbawienia wolności, a także zadośćuczynienie, ale w kwocie 5 tysięcy złotych.

Wyroki nie były prawomocne, a oskarżeni złożyli odwołanie.

W poniedziałek, 16 października 2023 roku, niemal dwa lata od zdarzenia, sąd wydał wyroki, podtrzymujące te wydane przez sąd pierwszej instancji.

„Sąd utrzymuje zaskarżony wyrok w mocy. Jest prawomocny i podlega wykonaniu przez sąd drugiej instancji” – przekazała sędzia Małgorzata Winkler-Galicka

Obrońca jednego z oskarżonych nie skomentował wyroku, ale dodał, że wraz z klientem, Mikołajem S., akceptuje go.