Jak jeździć oszczędnie? Wyjaśniamy, na czym polega ekonomiczna jazda samochodem

Rosnące koszty eksploatacji samochodu skłaniają kierowców do poszukiwania nowych źródeł oszczędności. Odpowiedzialnie podejmujemy decyzje zakupowe oraz zmieniamy styl jazdy na taki, który zapewnia mniejsze zużycie benzyny. W artykule wyjaśnimy, jak jeździć ekonomicznie.

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?

Ekonomiczna jazda samochodem to taki sposób prowadzenia auta, który pozwala na przebycie określonej odległości przy jak najmniejszym zużyciu paliwa lub energii. Warto pamiętać o tym, że wspomniany sposób jazdy dotyczy każdego właściciela pojazdu. Mogą z niego korzystać zarówno posiadacze tradycyjnych samochodów spalinowych, jak i tych z napędem elektrycznym. Rosnące koszty eksploatacji dotyczą bowiem każdego, niezależnie od wybranego rodzaju silnika.

Wprowadzenie kilku prostych zasad znacznie podniesie wydajność naszego auta, zmniejszając przy tym eksploatację licznych części i elementów wyposażenia. Ten sposób prowadzenia sprawdzi się zarówno podczas codziennego poruszania się po drogach miejskich, jak i w czasie pokonywania znacznych odległości na autostradzie. Jednym z najważniejszych aspektów pozostaje wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków oraz świadomość podejmowanych decyzji.

Jakie są zalety ekonomicznej jazdy samochodem?

Jedną z głównych zalet jest znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Mniejsze zużycie paliwa i energii elektrycznej przyczyniają się do poprawy domowego budżetu. Jednocześnie prawidłowe stosowanie zasad ekonomicznej jazdy pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na codziennej trosce o środowisko naturalne.

Zwolennicy ekonomicznego stylu jazdy podkreślają dodatkowo zmniejszone zużycie licznych elementów wyposażenia. Wdrożenie kilku prostych zasad pozwala na znaczne przedłużenie żywotności silnika, skrzyni biegów oraz układu hamulcowego. Tym samym umożliwia obniżenie kosztów związanych z naprawą awarii i wymianą zużytych części.  

Jak zacząć jeździć ekonomicznie?

Jednym z głównych założeń ekonomicznego stylu jazdy jest utrzymywanie płynności prowadzenia. Oznacza to, że powinniśmy unikać gwałtownego przyspieszania, hamowania oraz „szarpania” autem. Taki sposób kierowania pojazdem nie tylko przełoży się na mniejsze spalanie, ale także znacznie podniesie komfort podróży. Warto pamiętać o zachowywaniu odpowiedniego odstępu od innych samochodów. Zwiększając dystans, dasz sobie dodatkowy czas na reakcję, poprawiając poziom bezpieczeństwa i ograniczając ryzyko stłuczki.

Ważnym elementem ecodrivingu jest utrzymywanie stałej prędkości jazdy zawsze, gdy jest to możliwe. Zasada ta dotyczy głównie autostrad i dróg szybkiego ruchu. Zadbaj o to jednak również w miastach i na drogach krajowych. Szacuje się, że największą oszczędność można zaobserwować, jeżdżąc średnio ok. 90-100 km/h. Za wyjątkowo nieekonomiczną uchodzi przy tym zbyt długa jazda na 1. i 2. biegu.

Każdy świadomy kierowca powinien zwracać uwagę na sposób ruszania i hamowania. To właśnie w chwili ruszania zużywa się najwięcej benzyny. Aby zminimalizować ten efekt, ruszaj od razu po uruchomieniu samochodu. Rozgrzewanie silnika może doprowadzić bowiem do niepotrzebnych strat paliwa. Zadbaj przy tym o efektywne hamowanie silnikiem. Redukcja biegów w miarę podjeżdżania do skrzyżowania pozwala na znaczne ograniczenie spalania. 

Jak zadbać o codzienne bezpieczeństwo jazdy?

Ekonomiczny styl jazdy to jednak nie wszystko. Każdy kierowca powinien pamiętać o bezpieczeństwie. Sprawny samochód oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC to podstawa odpowiedzialnej jazdy. Więcej informacji o polisie OC znajdziesz na Warta.pl.

Warto jednak zdecydować się także na dobrowolne polisy AC i Assistance. Pierwsza z nich uchroni przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia samochodu. Druga natomiast zapewni wsparcie na miejscu zdarzenia. 

Ważne jest również ubezpieczenie NNW samochodu z Warta.pl, które zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku wystąpienia obrażeń u kierowcy lub pasażerów podczas wypadku komunikacyjnego. Szeroki wybór pakietów pozwala na dopasowanie oferty do potrzeb każdego użytkownika. Polisa stanowi najlepszą gwarancję spokoju oraz chroni nas przed finansową odpowiedzialnością powstałą w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia. Uszkodzenie i zniszczenie samochodu może stanowić poważne obciążenie dla domowego budżetu. Warto zatroszczyć się o ekonomiczne skutki ewentualnej kolizji.