Od prywatnej pasji do międzynarodowych targów: Historia muzeum motoryzacji w Poznaniu

Zaczęło się od wystawy zrobionej przez przyjaciół, a zakończyło powstaniem muzeum motoryzacji. Kolekcja wielkopolskiego Automobilklubu jest bardzo szeroka – zaczyna się od rowerów z XIX wieku, a kończy na samochodach z PRL.

Pierwsze muzeum sięga roku 1983, kiedy pasjonaci motoryzacji stworzyli wystawę na prywatnej posesji w Suchym Lesie. Następnie przeniesiono ją na Rondo Kaponiera, które jest miejscem bardziej znanym dla każdego Poznaniaka, tam działała do 2012 roku i została zakończona przez długotrwały remont. 

Obecnie zabytkowe pojazdy możemy obejrzeć w każdy weekend – od piątku do niedzieli na Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie numer 12. Od początku inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a na wystawy zjeżdżało coraz więcej ludzi. Zwiedzający chcieli zobaczyć pojazdy ze swojego dzieciństwa lub pokazać wnukom jak wyglądała ich młodość. 

Na 100 lecie powstania Automobilklubu stworzono wyjątkowy przekrój czasowy aut. 

  • Nasze hasło na 100- lecie powstania Automobilklubu to od 100 lat poruszamy Poznań. Udało nam się sprowadzić 100 pojazdów. Zapraszam do nas wszystkich zainteresowanych, bo jest co oglądać – podkreśla Krzysztof Michalak z Komisji Pojazdów Wielkopolskich.