Nie tylko dzieci – rodzice i nauczyciele w Chatce Puchatka od lat współtworzą wyjątkowe przedstawienia

Niecodzienne przedstawienie w przedszkolu im. Chatki Puchatka, podczas którego rodzice i nauczyciele wcielają się w rolę aktorów, to już tradycja, która trwa od 10 lat. W programie Hej Poznań dowiedzieliśmy się o niej nieco więcej od organizatorów wydarzenia: Sandry Miecznik, Alicji Nowaczyk i Magdy Jamniak.

 

Inicjatywa przedstawień mikołajkowych rozpoczęła się 10 lat temu. Grono pedagogiczne chciało wymyślić niestandardową atrakcję dla przedszkolaków. 

“Padło hasło, przedstawienie w wykonaniu naszych nauczycielek i pracowników przedszkola. Pierwsze przedstawienie odbyło się w progach placówki, był to popularny wśród dzieci “Kopciuszek” – wyjaśnia wicedyrektorka Alicja Nowaczyk

W pierwszym roku spektakl przeznaczony był dla dzieci przedszkola im. Chatki Puchatka jednak przez ogromne zainteresowanie rozszerzono grono odbiorców.

Rodzice i bliscy dzieci także chcieli obejrzeć przedstawienie. Szkoła podstawowa nr 84 udostępniła  aulę, gdzie odegrano kolejne przedstawienie. Wtedy spektakl odbył się dwa razy – dodatkowo żeby wesprzeć jednego z wychowanków ze względu na chorobę. Podczas wydarzenia były zbierane fundusze na leczenie chłopca. 

Od trzech lat w wymyślaniu scenariuszy przedszkole wspomaga Magda Jamniak. 

“Pisanie od zawsze było moją pasją, pierwszą piosenkę napisałam w wieku 9 lat. Przygodę z teatrem zaczełam w przedszkolu im. Chatki Puchatka, kiedy zagrałam główną rolę w Alladynie” – informuje Magda Jamniak

Powstał pomysł zrobienia przedstawienia “Opowieść wigilijna”, który został zrealizowany w zeszłym roku. W tym roku zobaczymy “Piotrusia Pana”.

“Działamy już we wrześniu, kiedy odbywa się pierwsze zebranie angażujemy rodziców. Na spotkaniu organizacyjnym włączyliśmy nagranego “Alladyna”, żeby rodzice wiedzieli co ich czek”a – podkreśla Sandra Miecznik, nauczycielka odpowiedzialna za muzykę i taniec. 

Zdarza się, że w przedstawieniu biorą udział zawodowi aktorzy. Pan z “Kabaretu Czesława” był tatą jednego z przedszkolaków. 

“Ja nie miałam świadomości z kim mam przyjemność. Zapytałam Pana czy może wyjść ze strefy komfortu i zagrać śmieszną scenę. Jak się okazało taki był jego zawód” – opowiada Magda Jamniak. 

Niektórzy rodzice odnajdują ukryty zapał podczas występowania na scenie.

 W występach udział biorą opiekunowie dzieci oraz w tym roku ze względu na 60-lecie szkoły- nauczyciele. Dzieci nie są aktorami tylko widownią, jest to organizowane w formie niespodzianki. 

“Zawsze oprócz dobrej zabawy, staram się w scenariuszach przemycić jakieś wartości dla dzieci. Tak, żeby oprócz śmiechu, coś w tych głowach im zostało” – podkreśla Magda. 

W zeszłym roku były to wartości rodzinne, a teraz jest to kwestia przyjaźni i relacji przedszkolnych przez postacie Piotrusia Pana i Kapitana Haka.