Ponad połowa Polaków planuje zimowy wypoczynek – nie tylko w ferie

Z najnowszych badań Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wynika, że w sezonie zimowym 2023/2024, aż 53% Polaków planuje wypoczynek z przynajmniej jednym noclegiem. W porównaniu z ubiegłym rokiem, jest to wzrost o niemal jedną piątą. Ciekawym trendem jest fakt, że większość Polaków wybiera wypoczynek krajowy, zdecydowanie preferując góry.

 

Najchętniej wybieranym terminem na wyjazdy są ferie szkolne, które wskazało 35% respondentów badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla POT. Pozostali badani rozkładają swoje wyjazdy na okres świąteczno-sylwestrowy oraz inne zimowe terminy.

Wzrasta także zainteresowanie Polaków wyjazdami zagranicznymi do ciepłych krajów, jednak wciąż dominują kierunki krajowe. Przemysław Marczewski z POT zauważa, że jest to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z sezonem przedpandemicznym.

Popularność górskich kurortów w Polsce zanotowała znaczący wzrost, z 40% w poprzednim sezonie do 60% w obecnym. To świadczy o rosnącej aprecjacji Polaków dla krajowych walorów turystycznych. Mimo tego, że sporty zimowe nie są już głównym celem wyjazdów, wciąż pozostają popularne. Większość badanych wybiera jednak relaks i zwiedzanie jako główny motyw wypoczynku.

Rafał Szmytke, prezes POT, podkreśla, że szeroki wachlarz rodzimej oferty turystycznej przekłada się na niższe zainteresowanie wyłącznie wyjazdami zagranicznymi. To dobry znak dla polskiej branży turystycznej.

W kwestii zakwaterowania, największą popularnością cieszą się hotele i pensjonaty, zarówno te oferujące pełne pakiety pobytowe, jak i te bez wyżywienia. Zauważalna jest też tendencja do spontanicznych decyzji o wyjeździe, co nazywane jest „krótkim okienkiem rezerwacyjnym”.

Serwis Nocowanie.pl raportuje, że rezerwacje na okres ferii wzrosły o prawie 5% w stosunku do poprzedniego roku, ale ostateczne wyniki sezonu pozostają niepewne ze względu na tendencję do rezerwacji w ostatniej chwili.

Wyjazdy krajowe mają tendencję do bycia krótszymi niż te zagraniczne, z większością urlopowiczów planujących pobyt od czterech do siedmiu dni. Jest to ważny wskaźnik dla branży turystycznej, która dostosowuje swoją ofertę do zmieniających się potrzeb i preferencji klientów.

Podsumowując, sezon zimowy 2023/2024 w Polsce zapowiada się na wyjątkowo aktywny pod względem turystycznym, z rosnącym zainteresowaniem zarówno wyjazdami krajowymi, jak i zagranicznymi. Widać wyraźną zmianę w preferencjach wypoczynkowych Polaków, co może mieć długoterminowe implikacje dla krajowego rynku turystycznego.