Kiedy Pręgierz powróci na Stary Rynek?

To jedna z najbardziej znanych figur, a zarazem punktów orientacyjnych w mieście – pręgierz z poznańskiego Starego Rynku przechodzi renowację, by móc powrócić na swoje stałe miejsce przed Ratuszem. Wiadomo już, kiedy ma to nastąpić.

 

Figura kata w stroju rycerze stojąca na wysokiej kolumnie to jeden z najbardziej charakterystycznych monumentów w mieście, dobrze znany zarówno poznaniakom jak i turystom. Mieszkańcy często używają go, jako punktu orientacyjnego czy też zbiórki przed spotkaniem.

Pręgierz jest kopią starszego, choć ma już niemal 100 lat. Oryginał pochodzi z XVI wieku i od marca będzie można go oglądać w Muzeum Historii Poznania.

W ramach prowadzonego remontu na Starym Rynku, figura została zdemontowana, by uniknąć ryzyka uszkodzenia. Wykorzystano ten czas, by dokładnie określić jej stan, a po ocenie zdecydowano się na renowację zarówno figury jak i postumentu.

Podjęto decyzję, że wykonawca prac wzmocni posadowienie pręgierza z uwagi na wagę wszystkich elementów – ok. 15 ton.

Prace renowacyjne prowadzone są zgodnie z programem konserwatorskim. Łącznie objęto nimi ok. 45 metrów kwadratowych powierzchni elementów kamiennych.

W ramach działań, pręgierz oczyszczono z zabrudzeń i osadów, a ubytki są wypełniane. Materiał kamienny będzie wzmocniony specjalnym preparatem.

Jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, docelowo zarówno figura jak i postument będą na nowo pomalowane, przy zachowaniu koloru jak najbardziej zbliżonego do oryginalnego.

Kiedy monument powróci na swoje miejsce? Jak informuje spółka, pręgierz pojawi się na Starym Rynku w drugiej połowie lutego.